Streli na gol: HD Jesenice   40 (13,11,14 – 2); HK Olimpija   31 (11,7,10 – 3)
Kazni: HD Jesenice  72 (6,10,56,-); HK Olimpija   70 (6,8,56,-)

Linijska sodnika: Gašper Franc, Blaž Javornik

HD Jesenice: 1 Legat (GK), 25 Kogovšek (GK), 8 Urukalo, 5 Brun Rauh, 6 Stojan, 21 Korošec, 24 Šturm, 9 Rajsar, 23 Sodja (C), 16 Brus, 22 Svetina E., 19 Seršen, 18 Pretnar, 17 Šabanović, 4 Ivančevič, 11 Brglez, 13 Crnović, 14 Žbontar, 2 Tomaževič, 12 Glavič, 15 Avsenek, 20 Jezovšek

HK Olimpija: 1 Usnik (GK), 95 Oblak (GK), 7 Pušenjak, 9 Grahut, 12 Mercina, 23 Srpčič, 71 Zibelnik, 77 Petek, 8 Ulamec, 10 Sever, 13 Kuhar, 19 Stražišar, 22 Chvatal, 24 Jeram, 76 Jovan, 91 Lapornik, 93 Sitar
Trener: Andrej Brodnik

Tekma jeseniške in ljubljanske ekipe v hokeju na ledu je že dolgo poseben dogodek. Tudi nocojšnja se ni izneverila tradiciji. Moštvi sta prikazali veliko mero borbenosti, trde, čvrste igre na telo, si prislužili obilo kazni in se izmenjavali v vodstvu. Težko bi tudi zapisali, da je šlo za slab hokej, pa čeprav tekmeca tudi nista ravno umirala v lepoti. Ob koncu so bili srečnejši in spretnejši gostje iz Ljubljane, domačim pa tudi nihče ne more ničesar očitati …

Zaostali, a konec tretjine pričakali v vodstvu

Olimpija je na Jesenice pripotovala s postavo, kakršna spričo sodelovanja določenih igralcev v ligi EBEL redko igra skupaj in hitro je bilo jasno, da vodstvo Jesenic v svoji skupini in nekoliko slabša pozicija gostov v njihovi tokrat ne bosta povedali prav ničesar. Pozornejšemu spremljevalcu hokejskih dogajanj v zadnjih letih ne bi ušlo, da je bilo moštvo gostov polno hokejistov, ki so v preteklih sezonah igrali za Celje, Slavijo, pa tudi Bled in Jesenice. Roko na srce pa je tudi v rdečem moštvu nastopila trojica, ki redno sodeluje v članski ekipi, nekaj domačih matadorjev pa je v mlajših kategorijah nosilo dres lokalnih tekmecev z druge strani Mežakle. Poleg tega je bil tokrat v moštvu spet tudi Jezovšek, ki je na nasprotni strani lahko uzrl kar nekaj svojih celjskih soigralcev iz minulih sezon. Kakorkoli že, v sobotnem popoldnevu se je začel klasični rdeče-zeleni obračun … Gostje so preko Severa povedli že v začetku tretje minute, ko so izkoristili nezbranost v domači vrsti in zadeli od blizu (0:1). Že prve menjave so pokazale, da se bo tokrat igral moški hokej, nobena od ekip se ni ustrašila ostrih dvobojev in igre na telo. Gostje so spričo višje povprečne starosti večinoma premogli tudi nekaj kilogramov in centimetrov več, kar pa varovancev trenerja G. GLAVIČa ni zmedlo. Odločno so nadaljevali in po solo akciji Gašperja GLAVIČa ob koncu šeste minute tekme izenačili (1:1). V osmi minuti si je zaradi igranja z visoko palico v srednji tretjini 2+2 minuti kazni prislužil domači napadalec Svetina. Slabe tri minute so se železarji že branili, ko je zaradi zadrževanja s palico pri Ljubljančanih kazen dobil Petek. Ob igri štirih proti štirim je za domače zadel Nik BRGLEZ (podaja Brun Rauh, 2:1, 12. minuta). Železarji so tako v začetku dvanajste minute imeli na ledu igralca več. Še v isti minuti je bil pri Olimpiji zaradi napada s telesom izključen Chvatal, tako da so železarji napadali 27 sekund celo z dvema igralcema viška, do povišanja pa ni prišlo. Gostje so obe kazni uspešno ubranili. Sledilo je obdobje napadov na obeh straneh. Še naprej se je iskrilo na ledeni ploskvi, saj igralci ne ene, ne druge ekipe niso popuščali. Trd boj je prinesel izključitev Brusa v začetku osemnajste minute, ko je domači branilec z zadrževanjem s palico nepravilno zaustavil prodirajočega gostujočega napadalca. Domači so zdržali vse nalete gostujočih hokejistov. Petinštirideset sekund pred zaključkom prvih dvajsetih minut pa so tudi sami dobili novo priložnost za igro z igralcem več, saj je bil zaradi spotikanja pri Olimpiji izključen bivši jeseniški igralec Srpčič. Zanimiva prva tretjina se je končala ob trinajstih strelih železarjev na gostujoča vrata in enajstih strelih Ljubljančanov na domači gol.

IMG_9626

Izenačeni po štiridesetih minutah

Preostanek – minuto in petnajst sekund – kazni za omenjenega branilca so igralci Olimpije ubranili. V triindvajseti minuti so domači nepričakovano dosegli zadetek, saj je Patrik RAJSAR s svojo vztrajnostjo pred golom v mrežo pospravil pak po podaji Brgleza (3:1). Hkrati so si kazni prislužili Šabanović (HDJ) in Petek (HKO), oba zaradi grobosti ter Jovan (HKO) zaradi naleta s palico. Železarji so tako po vodstvu s 3:1 nadaljevali s tekmo še z igralcem več. Dobro minuto kasneje si je zaradi spotikanja kazen prislužil še kapetan gostov Zibelnik, tako da se je domačim res ponujala lepa priložnost za še kak gol. Gostje so strnili vrste pred svojim vratarjem in železarjem do konca šestindvajsete minute niso pustili doseči novega gola. Staro športno pravilo pa pravi – kdor ga ne da, ta ga dobi. Da to drži, se je izkazalo tudi tokrat. V trideseti minuti je na klop za kaznovane zaradi zadrževanja s palico moral Brglez, v naslednji minuti pa zaradi spotikanja še Seršen. Prvo kazen (torej ob dveh igralcih manj) so železarji še ubranili, gol pa so prejeli ob igri štirih proti petim v dvaintrideseti minuti (Ulamec, PP1, 3:2). Že dobro minuto kasneje so domači spet ostali brez enega izključenega igralca; zaradi naleta s palico je na hlajenje moral Pretnar. Tudi tokrat se ni izšlo, saj so gostje štiriinštirideset sekund kasneje dosegli nov gol z igralcem več. Domača ekipa je burno protestirala, saj je gostujoči napadalec Chvatal pak zadel v zraku, po mnenju domačih pa z občutno previsoko palico. Ostalo je pri veljavnem zadetku za Ljubljančane, ki so tako izenačili na 3:3. V stilu predhodnih dogajanj sta sledili izključitvi na obeh straneh v petintrideseti minuti. Kazen zaradi igranja z visoko palico si je prislužil igralec Olimpije Kuhar, pri domačih pa je zaradi grobosti na hlajenje moral Crnović. Do izteka drugega dela tekme ni več prišlo do rezultatskih sprememb, prav ob pisku sirene pa si je novo malo kazen pri Olimpiji prislužil Sever (grobost). V drugi tretjini so železarji sprožili enajst strelov v okvir vrat gostujočega čuvaja mreže, igralcem Olimpije pa je uspelo sedem podobnih poizkusov na drugi strani.

IMG_9640

Šestinpetdeset dodatnih minut kazni na vsaki strani

Dve polni minuti igre z igralcem več v začetku tretje tretjine sta se zdeli kot pravšnja priložnost za dosego novega vodstva. Žal domači v prizadevanjih niso bili uspešni, tako da so tekmeci nadaljevali z “mrtvim tekom”. Gostje so po izgubljenem paku železarjev v srednji tretjini ob koncu petinštiridesete minute povedli drugič na tekmi (3:4, Chvatal). Deset sekund kasneje je sledila izključitev za domačega napadalca Šturma (zadrževanje s palico). Sedemintrideset sekund kasneje je v obupnem poskusu preprečiti gostujoči gol prekršek za kazenski strel naredil domači branilec Crnović. Žiga KOGOVŠEK je domače obdržal na golu zaostanka z obrambo kazenskega strela. Nova izključitev je domače doletela v enainpetdeseti minuti zaradi Pretnarjevega udarca s komolcem. Celotno kazen je domači napadalec odsedel na klopi za kaznovane, ob povratku na ledeno ploskev pa se mu je ponudila priložnost za hiter protinapad. Le-ta se ni končal z zadetkom, pač pa z incidentom, v katerega je bila vključenih večina hokejistov, ki so se v tistem trenutku znašli na ledeni ploskvi. Pretnarju je namreč pak izbil gostujoči vratar, vanj je impulzivno skočil Glavič in strasti so se hitro vnele. Iz vsega skupaj se je izcimilo sledeče: Glavič je dobil 2 minuti kazni zaradi napada s telesom, pet minut kazni zradi grobosti in predčasen odhod pod prho (20 min). Pet minut kazni zaradi grobosti in predčasno tuširanje (20 min) si je prislužil tudi branilec Stojan. Pri gostih je bil petih minut kazni zaradi grobosti in predčasnega ohlajanja pod tušem (20 min) deležen Petek, gostujoči vratar Oblak pa si je ob tem prislužil disciplinsko kazen igre (25 min). Domači so tako iz incidenta izšli z igralcem manj na ledeni ploskvi, gostje pa z neogretim petnajstletnim vratarjem Usnikom med vratnicama. Strasti so se v nadaljevanju pomirile. Po zaključeni kazni za domače je do konca ostalo še približno pet minut in pol. Dvakrat zapored je gostom pak praktično z golove črte s sijajnima obrambama odnesel domači vratar Žiga KOGOVŠEK in tako železarjem ohranil upanje. Kaj kmalu so železarji dobili dve lepi priložnosti za izenačenje ob številčni prednosti, saj je najprej zaradi grobosti na kazensko klop moral Stražišar (petinpetdeseta minuta), takoj ob zaključku njegove kazni pa še Grahut (držanje). Štiriminutno obleganje gostujočih vrat ni prineslo rezultatskega uspeha. Ob prekinitvi dobro minuto pred koncem je time-out zahteval domači strateg. Iz vrat je poklcal vratarja Kogovška in ga nadomestil z dodatnim napadalcem. Tveganje se je obrestovalo, saj je pičlih dvajset sekund pred iztekom regularnega dela tekme s strelom od daleč izenačil Lan BRUN RAUH (podaji Jezovšek in Tomaževič, 4:4). Za zadnjih dvajset sekund se je seveda v vrata vrnil tudi domači vratar. Tudi v tretji tretjini so bili domači v strelskem smislu aktivnejši od Olimpije (14:10).

Brez odločitve v podaljšku, pri izvajanju kazenskih strelov pa uspešnejši gostje

Pet dodatnih minut hokeja ob že tako skorajda dve uri in pol trajajoči tekmi ob igri treh proti trem ni prineslo zmagovalca, zato je bilo potrebno vse skupaj zaključiti z izvajanjem kazenskih strelov. Domačim v treh poizkusih ni uspelo premagati Usnika, serijo pa sta z internim “blejskim” dvobojem zaključila mladi domači vratar Kogovšek in Olimpijin starejši napadalec Ulamec, ki je gostom z lepim zadetkom priskrbel še drugo točko.

Ob koncu velja zapisati le še žalostno opažanje, da sijajen dvoboj ekip, ki brez dvoma pomenita bližnjo prihodnost slovenskega hokeja, v dvorano Podmežaklo ni privabil dosti gledalcev. Kaki stotniji prisotnih pa prav gotovo ni bilo žal slabih treh ur “zapravljenega časa” v sobotnem popoldnevu/večeru, saj je bilo priča lepim zadetkom, napetostim, pretepom in drami končne odločitve, kakršna rivalstvu med zgodovinsko najuspešnejšima slovenskima hokejskima kolektivoma tudi pritiče.  Zanimivost – gostujočemu hokejistu Severu je bilo po šivanju zaradi poškodbe potrebno zaščititi obraz; ker v ekipi Olimpije zaščite niso imeli, pa je mladenič tekmo nadaljeval kar z izposojeno jeseniško čelado z mrežico …