Streli na gol: HD Jesenice  37 (11,13,12 – 1); HK Olimpija   36 (8,13,15 – 0)
Kazni: HD Jesenice  2 (-,-,2 -, – ); HK Olimpija   14 (2,10,2,-)

Linijska sodnika: Matej Arlič, Grega Markizeti

HD Jesenice: 1 Žagar (GK), 25 Panjtar (GK), 24 Finžgar, 15 Zor, 7 Mravlje (C), 17 Pivk, 21 Dežman, 11 Pogačar, 16 Lukan A., 22 Jakupović, 14 Mašič B., 3 Mašič N.,18 Potočar, 2 Škof, 19 Kobal, 9 Lukan D.,10 Homan, 6 Smolej, 13 Nastran, 23 Podrekar, 5 Murnik

HK Olimpija: 1 Usnik (GK), 35 Kavčič (GK), 17 Erič, 55 Vuk, 3 Lavriša, 19 Stražišar, 6 Lapornik, 9 Hoffman, 20 Cjuha, 89 Povirk, 39 Tomanović, 10 Šinkovec, 51 Pipan, 21 Bogomolec, 8 Žeželj, 15 Sojer, 11 Ilić, 33 Ogrinc
Trener: Ildar Rahmatullin

Ko so jeseniški mladinci (večinoma pa v resnici še kadeti, saj vemo …) odigrali prvo tekmo tradicionalnih rivalov v Tivoliju v tej sezoni, je bil trener Dejan VARL s predstavo svojih fantov kar zadovoljen. Žal se v Ljubljani rezultatsko ni izšlo; Jeseničani so enakovredno tekmo ob koncu izgubili s 4:1, zato so svoje tokratne goste pričakali še posebej “napaljeni”, kakor se to reče v žargonu …

img_8291

Dober hokej v prvih dvajsetih minutah

Gostje iz Ljubljane so se v primerjavi s tivolsko tekmo Podmežaklo pojavili v precej močnejši postavi. Če pisca tehle vrstic informacije ne varajo, je bilo v ekipi iz Ljubljane vsaj sedem fantov letnika ’99, medtem ko takih v domači ekipi sploh ni bilo! Razen nekaj izjem (letnika 2000) so bili fantje v rdečih dresih letnikov 2001 in 2002. Pogumno so se kljub temu pognali domači v tekmo in bolj je čas v prvi tretjini tekel, bolj je postajalo jasno, da je domača ekipa tekmecem vsaj dorasla, če ni celo bolj konkretna in željna zmage. Vtisi so seveda stvar vsakega posameznika, ampak nihče po prvih dvajsetih minutah ne bi mogel očitati železarjem – roko na srce pa tudi Olimpiji – slabega hokeja. Vrstile so se akcije na obeh straneh, stotnija gledalcev je videla obilo hitrega drsanja, pa strelov in sijajnih obramb. Mimogrede, zvestim podpornikom domače ekipe smo tokrat ponudili tudi spletni prenos, vseeno pa si še naprej želimo, da domače fante še naprej spodbujate s tribun, saj si to tudi zaslužijo. Nekajkrat sta svoji ekipi pred zaostankom sicer rešila oba vratarja, saj ni manjkalo nevarnih strelov ne na eni, ne na drugi strani. Obe ekipi sta bili tudi maksimalno skoncentrirani in si nista privoščili napak za izključitve. Res pa je tudi, da je sodnik Kamšek poskrbel za izenačen kriterij, v katerem je puščal moško igro brez nepotrebnih prekinitev. Edino malo kazen v prvih dvajsetih minutah so si prislužili gostje 42 sekund pred koncem tretjine. Na klop za kaznovane je moral Erič zaradi držanja. Domačim v preostanku tretjine kljub močnemu pritisku ni uspelo povesti, tako da sta ekipi na prvi odmor odšli z nedotaknjenima mrežama. Rezultatu navkljub sta obe moštvi gotovo zadovoljili tistih nekaj zvestih gledalcev v dvorani Podmežaklo. Razmerje v strelih v prvem delu je bilo 11:8 za železarje.

img_8185

Poskrbeli za vodstvo

Podobno izenačeni, kot sta bili ekipi v prvem delu, sta bili moštvi tudi v drugem. Železarji so v začetku tretjine imeli na voljo še minuto in osemnajst sekund prednosti igralca več, ki pa so jo gostje uspešno izničili. V štiriindvajseti minuti je zaradi nešportnega obnašanja disciplinsko kazen desetih minut prejel gostujoči hokejist Lapornik, moštvi pa sta seveda nadaljevali s tekmo številčno izenačeni. Nenadoma sta se na napadalni modri črti povsem sama znašla dva Jeseničana v šestindvajseti minuti. Vse skupaj je opazil domači branilec Finžgar, ki je lepo podal skozi nevtralno tretjino. Pak je odlično sprejel Ahmet JAKUPOVIĆ, ki je v nadaljevanju akcije izvrstno zadel v desni kot vratarja Olimpije in na veliko veselje domačih železarje povedel v vodstvo z 1:0. Sledilo je obdobje pritiska gostov, ki so želeli rezultat čimprej izenačiti. Nekaj od teh situacij je bilo plod dobre igre gostov, nekaj pa tudi posledica individualnih napak v domači vrsti. Kakorkoli že, po lepi podaji Mravljeta z desne strani, se je Zoru v trideseti minuti ponudila izvrstna priložnost za podvojitev domačega vodstva. Gostujočemu vratarju je situacijo ena na ena uspelo rešiti v svoj prid. Strel D. Lukana z leve strani od daleč bi v začetku enaintridesete minute skorajda presenetil vratarja Olimpije, ostalo pa je pri minimalnem vodstvu železarjev. V štiriintrideseti minuti je s sijajno obrambo preveč neodločne domače pred izenačenjem rešil vratar Nejc ŽAGAR. Sledilo je še nekaj nezbranosti v domači obrambi, ki so jo gostje izkoristili za močan pritisk, do spremembe rezultata pa ni prišlo. Povsem sam se je pred Žagarjem ob koncu sedeminštiridesete minute znašel gostujoči napadalec Stražišar, vendar je domači vratar reagiral izvrstno in ohranil svojo mrežo prazno. Še kar nekaj poskusov gostov je moral ubraniti čuvaj mreže Jesenic do izteka druge tretjine, bi pa v predzadnji minuti iz hitrega protinapada tudi železarji kmalu dosegli drugi gol. Čisto zadnja lepa priložnost se je rdečim ponudila pičlih petnajst sekund pred drugim piskom sirene, ko je lepo streljal Pivk, odbitega paka pa v mrežo žal ni uspelo pospraviti Zoru. Razmerje v strelih v dogajanja polni drugi tretjini je bilo 13:13.

img_8206

Olimpija izenačila

Uvodne minute tretje tretjine sta moštvi odigrali izmenjaje se v napadih. Nobeno ni imelo izrazite terenske premoči ali zrelejših priložnosti, saj so fantje obeh trenerjev dosledno spoštovali navodila. Predvsem je bilo malo prostora za igro v srednjem delu igrišča. Prav tam si je lepo priboril pak v šestinštirideseti minuti domači napadalec Dežman. Gostom je ukradel pak in z njim oddrvel v protinapad, ki pa se na žalost domačih ni končal z drugim golom. Železarji so po napaki pri blokiranju gostov prejeli izenačujoči zadetek v začetku oseminštiridesete minute tekme. Za 1:1 je zadel Lavriša. Že v naslednji minuti je sledila kazen gostujočemu napadalcu Tomanoviću zaradi spotikanja. Domači powerplay ni ponudil presežkov, saj so fantje najprej “uspeli doseči” prepovedan dolgi strel, po sodniškem metu tik zatem pa so belo-zelenim celo dopustili strel proti vratom Žagarja. V nadaljevanju so igralci Jesenic vseeno postavili napadalno formacijo v Olimpijino obrambno tretjino, vendar z isto peterko, s katero so powerplay tudi začeli, več kot nekaj nenevarnih poskusov do izteka gostujoče kazni niso zmogli. Žagar je moral v dvainpetdeseti minuti posredovati nekajkrat zapored. Gostje so se v eni izmed prekinitev skušali nekoliko peteliniti, vendar so domači odločno zaščitili svojega čuvaja mreže. V petinpetdeseti in šestinpetdeseti minuti je domači vratar ubranil dve lepi priložnosti gostom. V nadaljevanju so gostje porabili kar precej časa, da so svojemu vratarju popravili opremo. Z borbeno igro je v naslednji minuti vnovič v srednji tretjini pak priboril Dežman, spravil pak do Kobala, ki je neoviran hitro zadrsal proti gostujočim vratom. Žal so ga tik pred strelom ujeli gostujoči branilci in lepa priložnost je splavala po vodi. V težave so se domači spravili sredi sedeminpetdesete minute, ko je sodnik zaradi držanja izključil branilca Pogačarja. Dobri dve minuti in pol pred iztekom regularnega dela tekme to ni bila dobra novica za Jeseničane. So pa železarji ob obilici borbenosti uspešno izničili gostujočo prednost igralca več. Zadnjih sedemintrideset sekund sta nato moštvi odigrali številčno izenačeni, do spremembe rezultata pa do izteka šestdesete minute tekme ni prišlo. Razmerje strelov v tretji tretjini – 12:15 v korist gostov.

img_8276

Podaljšek po željah železarjev

Trener domačih Dejan VARL je v začetku podaljška, ki se v tem delu tekmovanja igra do zlatega gola (ali največ pet minut) s po tremi igralci na vsaki strani, nalogo zaupal N.Mašiču, Zoru in kapetanu Mravljetu. Plošček so si po sodnikovem metu priborili gostje, ki se jim je prvi napad ponesrečil po dvajsetih sekundah, saj so bili železarji zbrani pred svojimi vrati. V nasprotnem napadu je okrog gostujočih vrat lepo zadrsal Zor in s povratno podajo sijajno našel svojega kapetana, ki pa mu iz idealne pozicije ni uspelo premagati vratarja Olimpije. V nasprotnem napadu se je enemu od gostujočih igralcev zlomila palica. Domači so iz obrambne tretjine znova krenili preko Zora, ki je pak pripeljal v napadalno tretjino. Tam ga je lepo podal desno do Mravljeta, ki je učinkovito zaključil lepo akcijo in v začetku dvainšestdesete minute v delirij spravil podpornike domačega moštva.

img_8302

Domačim je za prikazano borbenost potrebno čestitati. Z zasluženo zmago pa so najbrž dokazali predvsem samim sebi, da tudi s tako pomlajeno ekipo lahko enakovredno nastopajo v mladinski konkurenci.

dejan-varl-4Dejan VARL, trener ekipe U18:
“V soboto smo v kategoriji kadetov odigrali nekaj preveč ležernih minut. Tokrat je bilo povsem drugače in so fantje borbali skozi celotno srečanje. Mlajšemu delu ekipe (torej kadetom) sem povedal, da v svoji konkurenci ne bi imeli nikakršnih težav, če bi tudi tam vedno igrali tako. Pa ne želim kritizirati, saj smo vodilna ekipa v prvenstvu … Če se vrnem k zmagi nad Olimpijo, pa bi dejal tole: priznam, v začetku sem razmišljal o tem, kaj naj storim, če se bo pri mojih fantih pokazalo preveč strahospoštovanja pred starejšimi tekmeci. Pri Olimpiji je nastopilo kar nekaj igralcev, ki sicer igrajo v ligi EBYSL. Ampak moji fantje  so borbali od prve do zadnje minute, se držali mojih navodil in me poslušali tudi skozi tekmo. Tudi sam sem aktivno in glasno sodeloval vseh šestdeset (plus dodatek) minut, tako da je ekipa ves čas imela informacije. Ko smo enkrat videli, da se z Olimpijo da igrati, smo iz minute v minuto pridobivali na samozavesti. V letošnjem U18 tekmovanju se mi tako ali tako zdi ena od najpomembnejših nalog ta, da ugotovim kateri fantje imajo pravi karakter. Drugače povedano – kdo si želi, kdo hoče, kdo si upa … Dokler pa fantje ne začno verjeti sami vase, je vse moje govorjenje bob ob steno. Sinoči smo za ta nivo gledali odličen hokej. Tesno smo zapirali srednjo tretjino. Izkazala sta se tudi vratarja na obeh straneh. Kup fantov bi moral pohvaliti v svoji ekipi, ampak – naj velja: vse izmene so bile zelo prizadevne in borbene. Pohvalil bi celotno ekipo! Kakih posebnih motivacijskih prijemov pred tekmo niti nisem potreboval. Videl pa sem tudi kako so se fantje ob koncu razveselili zmage in – privoščil sem jim jo!”