Streli na gol:  HD Jesenice  19 (6,10,3) ; HK Slavija Jr.   24 (10,8,24)
Kazni: HD Jesenice  4 (-,2,2); HK Slavija Jr.  12 (10,2,-)

Linijska sodnika: Denis Crnkić, Damir Raković

HD Jesenice: 1 Žagar (GK), 25 Panjtar (GK), 12 Šega, 11 Pogačar (C), 22 Jakupović, 16 Lukan A., 24 Finžgar, 14 Mašič, 7 Slivnik, 19 Török, 13 Kobal, 5 Murnik, 9 Lukan D., 23 Podrekar, 18 Potočar, 2 Škof, 15 Dolinar, 10 Podlipnik,17 Langus, 21 Dežman

HK Slavija Jr.: 27 Sotlar (GK), 3 Dukarič (GK), 26 Poklukar, 12 Primar, 7 Černe, 51 Juteršek, 34 Ravnikar, 35 Zagorc, 9 Bolte, 21 Keber, 16 Lampič (C), 13 Bukovec, 28 Intihar, 72 Jesihar, 14 Pajk, 18 Povše, 17 Prodan, 11 Skerlep
Trener: Jaka Adlešič

Dvoboj vodilnih ekip v kadetskem državnem prvenstvu bi po neki logiki “moral” ponuditi obilo dobrega hokeja. Tako bi človek najbrž pričakoval že spričo mest, ki jih ekipi zasedata na prvenstveni lestvici. Dodaten motiv bi – vsaj jeseniškim – fantom moralo biti tudi dejstvo, da Založane s trenerske klopi vodi Jaka Adlešič, ki je hkrati tudi trener državne selekcije v tej starostni skupini. “Moralo bi” … pa je precej nehvaležna besedna zveza, kar se je pokazalo tudi v tem primeru.

Šok takoj na začetku, medlo v nadaljevanju

Železarji so kot vodilna ekipa pred tekmo imeli priložnost, da Založanom še dodatno pobegnejo na prvenstveni lestvici. Opogumljeni tudi z zmago v Zalogu pred tedni, so čisto preveč ležerno vstopili v samo srečanje. Kajpak se je to zelo hitro pokazalo na semaforju, saj so po slabem pokrivanju v svoji obrambni tretjini dopustili gostom strel od daleč v tretji minuti. Domači vratar Gašper PANJTAR je bil pokrit, tako da je na silno veselje gostov čisto navaden knedl, kot se v žargonu reče takemu strelu – pristal v domači mreži (0:1, Zagorc). Že dolgo ima ta generacija težave, ko se znajde pod pritiskom in prav tako je bilo tudi tokrat. Nič posebnega niso železarji spravili skupaj v prihajajočih štirih minutah. Potem pa je bil sredi sedme minute pri gostih zaradi držanja izključen Poklukar. Powerplay domačih je bil popolnoma brezidejen; ne samo, da napadalne formacije sploh niso postavili in sprožili nobenega strela, ampak so gostom celo dopustili dva protinapada. Nič nevarnega se tako ni zgodilo pred vrati gostujočega vratarja. Priložnost za popravni izpit v powerplayu se je znova ponudila ob koncu trinajste minute, ko je zaradi naleta s palico na kazensko klop moral gostujoči napadalec Jesihar. Vnovič medli Jeseničani so bili tako zbegani, da so “pozabili” pak predati gostom ob tem, ko je skorajda pol minute glavni sodnik držal roko v zrak za novo izključitev. Sekunde so šle po zlu, a je vseeno ostalo še štiriindvajset sekund kazni prej omenjenemu, ko je na prostor za kaznovane zaradi novega naleta s palico moral še Založan Černe. Tudi igra petih Jeseničanov proti trem Založanom je bolj spominjala na mučenje paka, kakor na resno obleganje gostujočih vrat. Ob koncu petnajste minute je prvi od obeh kaznovanih zadrsal nazaj na led, vendar Slavija Jr. ni dolgo igrala s štirimi igralci – devetintrideset sekund kasneje so si namreč gostje preko Kebra znova prislužili dvominutno kazen in bili prisiljeni igrati s tremi hokejisti proti domačim petim. Tja do sredine osemnajste minute so se tudi gostom iztekle vse kazni. Ob tem smo delujoči ob zapisnikarski mizi/kazenski klopi bili deležni tudi lekcije s strani mladih gostujočih hokejistov o tem, kako “si Jeseničani mislimo kako pomembni da smo, prvi hokej v državi pa se je igral v Ljubljani”. Človek se ob tem vpraša, od kod povprečnemu ljubljanskemu petnajstletniku toliko predrznosti, pa čeprav ima z navedenim podatkom seveda prav. Če pa že o predrznosti ne moremo govoriti, pa se vsekakor zastavi vprašanje, kdo tem fantom tako zaničevalno govori o najlegendarnejšem slovenskem hokejskem okolju, kakršno spričo bogate zgodovine in dosežkov jeseniško prav gotovo je. Kakorkoli že, sredi zadnje minute uvodne tretjine so si gostje prislužili še peto kazen na tekmi (Primar, spotikanje). V skladu z (ne)prikazanim prej, pa bledi železarji niso spravili skupaj prav ničesar nevarnega. Minimalni zaostanek za gosti je sicer puščal še dovolj možnosti za preobrat, bolj pa je skrbela anemična igra. Razmerje v strelih v okvir vrat – 6:10 za goste.

img_8568

Pravi v drugi tretjini

Brez dvoma je v garderobi železarjev v odmoru med prvo in drugo tretjino pošteno grmelo. Rdeči so na led nazaj prišli željni ienačenja, borbe, strelov, igre in golov. Plod takega pristopa je bil powerplay gol po triinpetdesetih sekundah nadaljevanja – podajo iz obrambne tretjine je poslal branilec Finžgar, v srednji pa jo je sprejel Kobal. Za trenutek se je že zdelo, da ne bo opazil povsem samega Žiga DEŽMANA, ki je bil – pozabljen od gostujoče obrambe – sam na napadalni modri črti. Pak je le našel pot do njega, jesniški napadalec pa je z bliskovito akcijo uspel premagati gostujočega vratarja. Navdušenje ob iznačenju se še ni poleglo, ko so rdeči po dobljenem buliju v napadalni tretjini štirideset sekund kasneje povedli z 2:1 – po podaji A. Lukana je od blizu zadel Jan ŠKOF. Dva prejeta gola v minuti in pol nadaljevanja sta goste le zbrala in v nadaljevanju je nekaj deset gledalcev le lahko videlo nekaj lepših potez z repertoarja kadetskega hokeja. Roko na srce so bili v prihajajočih minutah domači precej boljši nasprotnik, a so Založani strnili svoje vrste in domačim niso več puščali prostora za razvijanje kakih posebno lepih akcij. V dvaintrideseti minuti je zaradi nabijanja na ogrado moral na klop za kaznovane gostujoči hokejist Keber, domačim pa ni uspelo povišati vodstva. Ob koncu štiriintridesete minute se je nato tako na ledu, kakor tudi v sami igri – vzpostavilo ravnovesje. Prav ob pisku sirene, ki je označila drugi odmor, pa si je kazen zaradi grobosti za gostujočimi vrati prislužil domači napadalec Jakupović. Razmerje v strelih v drugi tretjini je bilo 10:8 v korist železarjev.

img_8563

Delovali kot razbita vojska

Polni dve minuti so Jeseničani trpeli v uvodu v zadnjo tretjino. Gostje so jih v powerplayu pošteno stisnili v obrambno tretjino, vendar se je domačim ob obilici borbenosti uspelo obraniti. Žal pa je zbranost popustila enajst sekund po tistem, ko so rdeči spet zaigrali v polni postavi – gostje pa so z golom Ravnikarja izenačili. Ob tem si je najbrž malokdo v dvorani predstavljal, kako zelo nebogljeni bodo v nadaljevanju železarji, ki so – spomnimo še enkrat – goste pričakali kot vodilna ekipa kadetskega državnega prvenstva. V naslednjem obdobju je namreč igralo le eno moštvo, igra pa je večino časa potekala v domači obrambni tretjini. Kadar pa se dogaja podobno, pa radi rečemo, da “gol visi v zraku”. Ob koncu štiriinštiridesete minute je branilec železarjev D. Lukan dobil dvominutno kazen, saj je po mnenju sodnika od zadaj nevarno nabil na ogrado enega od gostujočih napadalcev. Založani se niso obotavljali in so po sedemnajstih sekundah powerplaya zadeli za novo vodstvo (2:3, Bukovec, 45. minuta). Menda je kdo v tem trenutku pričakoval frontalen napad domačih, a se je bridko motil. V devetinštirideseti minuti so po dolgi akciji gostje preko Zagorca domačega vratarja PANJTARja premagali še četrtič. Železarji so svoj prvi strel proti gostujočim vratom v zadnji tretjini sprožili šele v deseti minuti igre. Ob zaostaku z 2:4 je deset minut sicer še dovolj časa za lovljenje rezultata in celo morebiten preobrat, a je kaj takega možno le ob napadalni in brezkompromisni igri. Te pa je danes Jeseničanom manjkalo in pošteno je povedati, da so bili gostje ves čas bližje petemu golu, kakor Jeseničani tretjemu. Pravzaprav so domači le stežka prihajali iz obrambne tretjine, medtem ko je proti golu domačega čuvaja mreže letelo z vseh pozicij in ob vsaki najmanjši priložnosti. Ko se je ob koncu devetinpetdesete minute rdečim le uspelo skobacati v napad, je – po predhodnjem time-outu – domača vrata zapustil vratar Panjtar, nadomestil pa ga je nov napadalec. Jeseničani so si bili v napadalni tretjini prejkone v napoto, strel ali dva pa sta letela gostom v noge, ali pa nekam v vogale polkrožnega igrišča. Gostje so si z brezhibno predstavo v zadnji tretjini priborili še zadetek v prazno mrežo šestindvajset sekund pred zaključnim piskom sirene. Z veliko zmago so se z železarji izenačili na vrhu lestvice. Razmerje v strelih v zadnji tretjini si poglejte dobro, če bo potrebno pa tudi večkrat – 3:24 v korist Slavije Jr.

Ko pa smo zgoraj že ravno omenjali besedo predrznost – prav predrzno je menda misliti, da si boš s tako slabo predstavo, kot jo je danes prikazala večina domačih hokejistov, prislužil mesto v selekciji, ki predstavlja državo. Po pogovoru z domačim trenerjem po tekmi je postalo tudi jasno, da selektor trenerja kadetov običajno ne pokliče in se pozanima o tem, kako kaj so pripravljeni potencialni igralci nacionalnega moštva. Če pa ob tem človek pomisli na to, da torej v ekipo lahko pridejo tudi nepripravljeni hokejisti, ali pa tisti, ki imajo za sabo obdobje slabše forme, ki pa imajo – kdo ve zakaj – mesto tam skorajda že zagotovljeno, pa tudi lažje razume strm padec rezultatov mladih reprezentančnih selekcij v zadnjih letih. Jeseničani gor, ali dol … pa saj zapisano velja za hokejiste iz vseh okolij!

Čisto za konec pa zapišimo le še – menda ni vse tako zelo črno. Ekipa je v svoji enajsti tekmi izgubila šele drugič, s primernim pristopom pa prav gotovo lahko tudi v nadaljevanju kroji vrh lestvice v letošnji sezoni.

img_8561

Dejan VARL, trener domače ekipe, je bil po tekmi jezen:
“Ne bom uporabil besede, ki bi jo moral, tako slabo smo igrali. Kaj tem fantom šine v glavo, da se na neki točki popolnoma ustavijo, mi še vedno ni jasno. Posebej so me razočarali tisti, od katerih sem največ pričakoval. Pri “zvezdah” v ekipi ni bilo nobene želje, nobene borbenosti, pač pa eno samo prelaganje odgovornosti na soigralce. Nekaterim tudi še ni jasno, da se na tem nivoju ne da več “driblati” do nezavesti in pripeljati paka v gostujoči gol. Ne vem, kdo je danes želel premagati Slavijo, jaz takega preprosto nisem videl. Nekateri fantje tudi premalo in preslabo trenirajo, na reprezentančne akcije bi pa hodili. Tako ne bo šlo, zelo sem jezen!”