Streli na gol: HK Triglav   50 (15,16,19); HD Jesenice    18 (10,7,1)
Kazni: HK Triglav   6 (4,2,-); HD Jesenice   8 (4,-,4)

Linijska sodnika: Matej Arlič, Uroš Franc

HK Triglav: 1 Plavc (GK), 30 Čeferin (GK), 10 Gartner, 16 Pavc, 11 Prostor, 9 Tavčar, 7 Jenko, 23 Udir, 14 Jugovic, 8 Morel, 21 Rozman, 17 Vilfan, 76 Janežič, 87 Pavlovič, 15 Nadižar, 19 Štenkler, 14 Kleindienst, 24 Mravlje Lombar
Trener: Mitja Kern

HD Jesenice: 1 Žagar (GK), 25 Panjtar (GK), 24 Finžgar, 3 Mašič N., 7 Mravlje (C), 17 Pivk, 11 Pogačar, 21 Dežman, 12 Šega, 23 Podrekar, 15 Zor, 22 Jakupović, 19 Kobal, 14 Mašič B., 9 Lukan D., 16 Lukan A.,18 Potočar, 2 Škof, 5 Murnik, 10 Homan, 13 Nastran

V začetku oktobra so varovanci Dejana VARLa Podmežaklo premagali Triglavane v prvi letošnji medsebojni tekmi državnega prvenstva v kategoriji U18 s kar 5:0. V sredinem popoldnevu, ko so se fantje iz ekipe v domači garderobi pripravljali za odhod v Kranj, so hkrati lahko pokramljali s kolegi, ki sicer igrajo za ekipo U20, so pa večinoma letnikov ’99 in 2000 (seveda z nekaj še starejšimi fanti), Podmežaklo pa so se prav takrat pripravljali za trening. Starejši bratje so ekipi U18 zaželeli uspešno tekmo proti Kranjčanom, mlajši pa starejšim uspešen trening in ekipi sta se s pozdravom razšli. Eni pač igrajo za ekipo U20, drugi, precej mlajši, pa za ekipo U18. S takimi praznimi marnjami se niso ubadali pri včerajšnjih nasprotnikih železarjev v Kranju, kjer je bilo kmalu po prihodu jasno, da so …

img_8313

… domači privlekli težke topove

Triglavani so v želji po maščevanju za uvodni poraz namreč na tekmo prijavili kopico fantov, ki sicer igrajo v mednarodni ligi EBYSL, sredi tedna pa seveda niso imeli tekme. Jasno je, da imajo domači vso pravico do takega početja in s tem ni prav nič narobe. So pa za razumevanje poteka tekme prav gotovo pomembni podatki, da je v domači ekipi tokrat nastopilo pet fantov letnika ’99, medtem ko takih v četi trenerja Varla preprosto ni bilo. Če temu dodamo še osem Triglavanov letnika 2000, ki tudi večinoma imajo izkušnje z igranjem v ligi EBYSL, pri železarjih pa sta taka bila dva (ob sicer šestih fantih s tem letnikom), potem kmalu postane jasno, da ekipi nista nastopili z enakovrednima posadkama.

Kakor pa že povedano prej, domači imajo seveda do take postave vso pravico. Kakor jo imajo konec koncev tudi Jeseničani, ki pa zaenkrat zvesto sledijo zastavljenemu cilju igranja mladinskega prvenstva z mlajšo ekipo, ki se v bitkah s starejšimi, fizično močnejšimi in izkušenejšimi nasprotniki pač – kali. Ne bo odveč povedati, da je pri Jeseničanih zaradi poškodb ter bolezni manjkalo tudi nekaj pomembnih članov ekipe. Vse skupaj se menda v uvodu lahko sliši kot opravičevanje rezultata, ampak …

img_8323

Železarji se – opogumljeni z izkušnjo tekme proti Olimpiji pred dnevi – večjih in renomiranejših nasprotnikov niso ustrašili. Nasprotno, po zadnjih dobrih igrah so v tekmo vstopili kar samozavestno. Domači so sicer že takoj na začetku pritisnili proti vratom Nejca ŽAGARja, a so gostje v belo-rdečih opravah zadeve imeli pod kontrolo. Hitro je bilo sicer vidno, da je fizika spričo viška centimetrov in kilogramov izrazito na domači strani. Kakorkoli že, uvodni pritisk domačih se je končal po minuti in pol, ko je bil zaradi udarca s komolcem izključen Triglavan Rozman. Napadalna formacija Jesenic v powerplayu ni bila uspešna, čeprav so fantje proti vratom domačega vratarja Plavca poskušali z nekaj streli. Sredi četrte minute sta nato ekipi spet zaigrali številčno izenačeni. V začetku pete minute so domači praktično s prvim strelom na vrata nekoliko pokritega Žagarja ter ob premalo odločnem posredovanju jeseniške ekipe z golom prej izključenega Rozmana povedli z 1:0. Železarji so se v nadaljevanju enakovredno kosali z domačimi tako v drsanju, kakor tudi v kombinatoriki in naučenih akcijah. Pravzaprav je bilo teh zadnje omenjenih menda celo nekaj več pri Jeseničanih, domači pa so se po dobro znanem receptu zanašali na sistem zalet-prodor-strel z nekaj fizično močnejšimi in izkušenejšimi fanti, ki pa so jih gostje v tem delu tekme še uspešno zaustavljali. Plod dobre igre Jesenic v tem delu je bil izenačujoči zadetek Matica ZORa v osmi minuti. Že pred tem so fantje iz prvega napada pošteno oblegali domača vrata, sprožili nekaj strelov in gol dosegli praktično iz tretjega odbitka. Veselje ob izenačujočem zadetku je bilo še močnejše ob zavedanju, da se tudi proti tako okrepljenim Triglavanom da igrati dobro. Slabi dve minuti po izenačujočem zadetku je pri domačih zaradi zadrževanja s palico prišlo do nove izključitve (Prostor). Tudi drugi jeseniški powerplay se je iztekel podobno, kakor prvi – z nekaj streli na domača vrata, a brez zadetka. Do začetka šestnajste minute sta po povratku izključenega domačega hokejista ekipi igrali številčno izenačeni. Takrat pa je bil zaradi spotikanja izključen branilec Jesenic Finžgar. Da bi bile zadeve za železarje še težje, je bil v naslednji minuti zaradi naleta s palico izključen še drugi branilec Pogačar. Obe kazni so železarji z obilico borbenosti uspešno izničili. Do konca uvodne tretjine ni prišlo več do nobenih sprememb. Razmerje v strelih v prvi tretjini – 15:10 v korist domačih.

img_8318

Čudna druga tretjina

Železarji so v drugi tretjini dolgo držali korak z domačimi. Še naprej je tekma potekala po receptu iz uvodnih dvajsetih minut – domači so na mini-igrišču še naprej poskušali s solo-prodori, ob tem pa so Jeseničane nekajkrat tudi pošteno stisnili v obrambno tretjino. Gostje so bili več kot deset minut v tem delu dokaj enakovredni nasprotniki, potem pa so sredi triintridesete minute dobili priložnost za dosego vodilnega gola zaradi izključitve pri domačih (Pavc, nabijanje na ogrado). Pomanjkanje idej kaj točno storiti v powerplayu je kulminiralo v hitrem domačem protinapadu, ki je prinesel Triglavanom vodstvo. Znova je preveč neodločno reagirala jeseniška obramba, domači pa so tako nepričakovano dosegli gol za 2:1 ob igri z igralcem manj (Tavčar, 34. minuta). Zbegani in šokirani železarji do konca powerplaya niso spravili skupaj ničesar resnično nevarnega. Šok je očitno držal tudi po tistem, ko je kaznovani domači igralec spet prišel na ledeno ploskev, saj so Triglavani tretji zadetek dosegli le dobre pol minute kasneje (3:1, Prostor, 36.minuta). Ko so gostje preko Dežmana v eni izmed akcij praktično že premagali domačega vratarja, a je ploščica po kdo ve kakem naključju zgrešila gol, se je že nakazovalo, v kateri smeri se bo tekma razpletla. Zadnjih nekaj minut druge tretjine sta nato moštvi igrali enakovredno, ostalo pa je odprto vprašanje, ali bodo železarji še našli pot nazaj do izenačenja. Ob tem je potrebno omeniti še poškodbo kapetana Jesenic Mravljeta ob koncu tretjine. Domači ob naletu pri ogradi niso dobili nobene kazni, kapetan Jesenic pa je po zdravniškem posredovanju s povito roko (poškodba zapestja) tekmo zaključil. Razmerje v strelih v tem delu – 16:7 za domače.

img_8324

Nemočni v zadnjem delu

Izkušnje s tekem na višjem nivoju so se še kako izkazale za pomembne v zadnjih dvajsetih minutah. Z lovom železarjev na domače ni bilo nič, saj so le-ti suvereno kontrolirali potek tekme. Za nekaj razburjenj so – tako kot sicer že tudi v uvodnih dveh tretjinah – poskrbeli sodniki pri (ne)dosojanju prepovedanih dolgih strelov ter nekaterih drugih odločitvah. Najmanj vprašljiva je bila tako tista v šestinštirideseti minuti, ko so v enem izmed napadov domači nekaznovano pokosili jeseniškega branilca z udarcem v glavo, nekaj sekund kasneje v isti akciji pa je bil zaradi spotikanja izključen jeseniški napadalec Zor. Pri spotikanju sicer kake večje dileme najbrž ni bilo, bi pa menda že pred tem akcija lahko bila prekinjena zaradi prekrška domačih. Kakorkoli že, vsem pripombam navkljub, prav gotovo niso bili sodniki krvici za slabo zadnjo jeseniško tretjino. Pošteno so bili železarji pod pritiskom torej ob izključitvi svojega napadalca. Zmanjkalo je moči za fizično igro v tretji tretjini pri nekaterih železarjih. Domači so se tako dostikrat nemoteno lahko vozili skozi obrambne vrste Jesenic, pri tako majhnem igrišču pa to seveda takoj pomeni težave za jeseniškega vratarja. Le-ta je z nekaj prav neverjetnimi obrambami železarje rešil hujšega zaostanka. Obstreljevanje jeseniških vrat je potekalo skozi vso zadnjo tretjino, železarji pa v redkih akcijah za gol domačih pravzaprav niso bili v resnici nevarni. Borbenosti ob tem sicer fantom trenerja Varla ne gre oporekati, vendar brez sto-odstotne osredotočenosti in pripravljenosti na fizično igro na tem nivoju pač več ne gre. Kako je bilo pa s fiziko pa smo omenili že prej. Zadnji žebelj v krsto rezultata so domači zabili ob nepotrebni izključitvi Pogačarja ob koncu sedeminpetdesete minute (oviranje). Triglavani so potrebovali slabo minuto za powerplay gol, ki ga je s strelom od daleč z branilskega položaja dosegel Vilfan (4:1). Tudi zadnji dve minuti tekme sta minili ob premoči domačih. Obe ekipi sta tekom tekme po dvakrat zadeli tudi vratnice, končni vtis pa je bil seveda tak, da so domači zasluženo dobili tekmo proti večinoma dve in tri leta mlajšim Jeseničanom. Ob tem veseli dejstvo, da je v drugih hokejskih okoljih še vedno tako močno prisotna želja po premagovanju Jesenic, da se ekipa priložnostno – prav v smislu zmage nad železarji – tudi spremeni in okrepi. Kar se tiče fantov trenerja Varla, pa je tudi treba povedati, da s takimi tekmami pridobivajo dragocene izkušnje in se iz vsega skupaj lahko marsičesa naučijo. V porazu tako ni nič tragičnega, domačim pa je bilo ob koncu seveda potrebno stisniti roke za prepričljivo predstavo. Prešteto razmerje strelov v zadnji tretjini tudi pove svoje – 19:1 v korist Triglava. Večinski del ekipe železarjev bo v soboto v okviru kadetskega prvenstva spet gostoval v Kranju, medtem ko pri domačih zaradi previsoke starosti v ekipi seveda ne bo trinajst hokejistov, ki so na tekmi mladincev nastopili.

img_8358

img_6815Dejan VARL, trener ekipe U18:
“Vse je bilo super, korektno! Sem kar zadovoljen. Moji fantje pridobivajo na samozaupanju, vidijo, da se da igrati tudi proti starejšim in močnejšim nasprotnikom. Pri naših včerajšnjih nasprotnikih kdo igra tudi že v članski ekipi, veste … Z nekaj več sreče ob vratnicah in/ali zgrešenih priložnostih, bi se tekma lahko zasukala tudi drugače, ampak … o tem je brezpredmetno razglabljati. Sama specifika kranjskega igrišča ponuja kup dvobojev, fizične igre. Je drugače, če moraš ves čas drsati gor in dol, ali pa se ob ogradi boriti s 30 kg težjimi nasprotniki. Na manjšem igrišču te stvari bolj pridejo do izraza in v zadnji tretjini nam je pač zmanjkalo moči. Najbolj pomembno ob tem je, da fantje igrajo, dobivajo izkušnje in se razvijajo. To je moj cilj. Lahko pa bi v smislu dobrega rezultata tudi sam v Kranj pripeljal večino ekipe U20 (letnike ’99 in ’00), ampak … kaj pa bi s tem pridobil? Kakor sem prej rekel – vse je bilo OK, fantom sem ob koncu to tudi povedal. Veseli me, da so se pripravljeni tako trdo boriti!”