DP kadetov, 14. krog

HD Jesenice – HK Olimpija   3:4 (0:2,1:1,2:1)

0:1 Sever 6′, 0:2 Limback (Lapornik, Erič) SH1 12′, 0:3 Rus (Erič) SH1 29′, 1:3 RAZINGER (Rajsar) 38′, 2:3 BRUN RAUH (Hadžić) PP1 47′, 3:3 URUKALO (Šturm) 54′, 3:4 Sever (Kuhar) 58′

Kazenske minute: HD Jesenice 4, HK Olimpija 10

Za HD Jesenice so nastopili: Legat (GK), Hribar (GK), Urukalo, Šturm, Rajsar (C), Razinger, Hadžić, Brus, Brglez, Sodja, Svetina, Pivač, Šabanović, Pretnar, Brun Rauh, Ramšak, Pavlič, Jamnik in Korošec

Prehitri so včasih prsti spodaj podpisanega poročevalca s tekem. Dopoldan sem v napovedi današnjih tekem kadetov in ml. dečkov napovedal dvoboj dveh vodilnih moštev (torej kadetov in ml. dečkov) proti tradicionalnim nasprotnikom – Olimpiji in Bledu – in skoraj prognoziral novi zmagi. V krajšem klepetu s trenerjem Sodjo pred tekmo kadetov, sem se pravzaprav šele zavedel dejstva, da so na lestvici DP igralci Olimpije na zadnjem mestu lestvice še brez osvojene točke. Kar 32 točk razlike je bilo pred tekmo med kadeti Olimpije in vodilnimi Jeseničani. Pripomnil sem nekaj podobnega, kot: “Oh, to bo potem kanonada, gladka zmaga Jesenic!”, trener pa je odgovoril, da pri hokeju nikoli ne veš; lahko se zadeve obrnejo v eno, ali pač drugo smer. Vse skupaj se mi je zdelo nekoliko premalo samozavestno, a sam kak strokovnjak za hokej pač nisem…

Uvodna tretjina se je pravzaprav začela po pričakovanjih. Domači so od prvega sodnikovega meta pritiskali proti vratom zelenih, ki so svoja vrata branili na vse načine. Tudi na nepravilne. Tako je v 4. minuti na kazensko klop zaradi spotikanja moral prvi igralec Olimpije. Domači v želji po dosegi vodilnega zadetka pozabili na obrambo in Ljubljančani so 14 sekund pred koncem kazni dosegli vodilni gol ob igri z igralcem manj (0:1). Nespretnost in premajhna odločnost v domači obrambi sta napovedali kakšno tekmo bomo gledali v nadaljevanju. Železarji so po prejetem golu stisnili goste v njihovo obrambno tretjino, vendar najbrž nekoliko preveč poskušali “pripeljati pak v gol”. Po novem hitrem protinapadu so Ljubljančani svoje vodstvo podvojili v 12. minuti (0:2). Tudi po drugem prejetem golu se slika ni spremenila – domači so se zapletali pred vrati sijajnega vratarja gostov, streljali naravnost vanj, ali pa izgubljali pake v samostojnih akcijah. Do konca uvodne tretjine zadetkov in izključenih igralcev več ni bilo. Razmerje v strelih v prvi tretjini – 14:5 za železarje.

V odmoru med tretjinama je trener Sodja svojim fantom prav gotovo povedal nekaj krepkih. Fantje so se razleteli po igrišču v želji po čim hitrejšem zmanjšanju vodstva in kasnejšem izenačenju, a se je vnema kaj kmalu spet izgubila ob čvrstem obrambnem zidu Ljubljančanov. Le-ti so se večkrat branili tudi s štirimi igralci pred vratarjem. Redki paki, ki so našli pot skozi množico nog pa so postali plen zanesljivega čuvaja mreže gostov. Zaradi igranja z visoko palico je bil v 27. minuti izključen eden od gostov, zadeva pa se je končala po enakem scenariju kot v prvi tretjini – gostje so 4 sekunde pred iztekom kazni dosegli nov “shorthanded” zadetek in svoje vodstvo povišali na tri zadetke (0:3). Železarji so sicer še vedno nizali napad za napadom, gostje so pravzaprav zelo redko prišli na polovico domačih. Pravega učinka ni bilo vse do 38. minute, ko je končno po podaji Patrika Rajsarja zadel Nik RAZINGER (1:3). V želji po hitrem dodatnem zmanjšanju zaostanka je Jaka Sodja nepravilno zadrževal enega od nasprotnikov v 39. minuti in si prislužil dvominutno kazen. Gostje posebej nevarni v igri petih proti štirim niso bili, kljub vsemu pa je bilo v domači obrambi videti kar precej nesigurnosti. Razmerje v strelih v drugi tretjini – 16:3 za železarje.

V tretji tretjini se je lov za izenačenjem nadaljeval. Vse je potekalo po že videnem scenariju – gostje so tudi s prekrški ustavljali domače nalete, rdeči pa nikakor niso našli recepta za dosego novega zadetka. Prva priložnost ob igri z igralcem več se je ponudila  v 43. minuti, ko je zaradi udarca s kolenom na kazensko klop moral eden od gostov. Zadetka ni bilo, si je pa takoj ob izenačitvi moči na ledeni ploskvi izključitev na domači strani prislužil Alen Hadžić. K sreči zeleni niso bili nevarni; pa tudi sami so si 44 sekund kasneje prislužili novo izključitev. Ob Hadžićevi vrnitvi na led se je končno vse skupaj sestavilo tudi ob “powerplayu” – za dosego drugega zadetka je podal prav Hadžić, zadel pa je Lan BRUN RAUH (2:3). Naslednjih nekaj minut se je zdelo, da bi domači lahko v nedogled drsali po napadalni tretjini in kombinirali, pa gola ne bodo dosegli. K sreči je po sijajni akciji v 54. minuti izenačujoči zadetek dosegel Žiga URUKALO (podaja Jaka Šturm) – 3:3. Kazalo je, da je urok gostujočega gola končno premagan. Seveda so domači nadaljevali z obleganjem gostujočih vrat, a ob tem še enkrat nespretno in nepazljivo odigrali v obrambi – Olimpija pa je vse skupaj izkoristila za svoj četrti – kot se je pozneje izkazalo zmagoviti – zadetek (3:4). trener Sodja je vzel 30 sekundni odmor in svojim fantom dal še nekaj napotkov. V začetku 59. minute so zeleni storili še neumen prekršek in si prislužili malo kazen, domači pa so iz vrat potegnili še vratarja in poskusili izenačiti s šestimi igralci proti štirim. Ni se izšlo. Veselje gostov je bilo po prvih osvojenih točkah v sezoni neizmerno. Razmerje v strelih v zadnji tretjini – 19:4 za železarje.

Pride tak dan. Fantje so še vedno na prvem mestu, tekma proti Olimpiji pa je tudi tokrat pokazala, zakaj so dvoboji med tema nasprotnikoma tradicionalni – položaj in trenutna forma ne igrata na dan tekme velike vloge. Premagati nasprotnika je v tistem trenutku najpomembneje. To je danes uspelo kadetom Olimpije, za kar jim je potrebno seveda iskreno čestitati.