Streli na gol: Vasas   54 (19,14,21); HD Jesenice    40 (6,17,17)
Kazni: Vasas   18 (6,4,8); HD Jesenice   20 (6,4,10)

Linijska sodnika: Péter Galsi, Baksa Palkövi

SC Vasas: 39 Garbacz (GK), 4 Szlama, 10 Rozsa, 13 Szabo, 19 Kovesdi, 20 Markus, 22 Tornyai, 31 Horvath, 34 Bukor, 42 Csiki, 46 Zsigmond, 53 Szekely-Madai, 63 Varga, 71 Suranyi, 74 Szlepka, 81 Kovats
Trener: László SZÉKELY-MÁDAI

HD Jesenice: 1 Legat (GK), 25 Kogovšek (GK), 2 Tomaževič, 3 Zor, 4 Ivančevič,  5 Brun Rauh, 6 Stojan, 8 Urukalo, 9 Rajsar, 11 Brglez, 12 Glavič, 13 Crnović, 14 Žbontar, 15 Avsenek, 16 Brus, 17 Šabanović, 18 Pretnar, 19 Seršen, 20 Jezovšek, 21 Korošec, 22 Svetina E., 23 Sodja

Vsaka pot na Madžarsko je zelo zahtevna, tako v logistično-časovnem smislu, kot seveda tudi v tekmovalnem. To so izkusili varovanci trenerja Gabra GLAVIČa v tej (in minulih) sezonah že večkrat. Tokratni nedeljski “izlet” je po nesrečnem porazu na Češkem pred dnevi imel še posebno težo, saj se železarji pred odločilnim delom sezone želijo pripraviti kar najbolje.

Agresivni domači

Tekma v času nedeljskega kosila se je začela po notah domačih. Nekoliko trde noge in utrujenost od dolge dopoldanske vožnje so botrovali slabši predstavi v uvodni tretjini. S tem ne mislimo na kako izrazito podrejenost pri železarjih. Spočito domače moštvo so najbrž železarji še dodatno ujezili z golom sredi druge minute srečanja – za hitro vodstvo so poskrbeli Sodja, E. Svetina (podajalca) in Patrik RAJSAR (strelec). V začetku pete minute je bil zaradi spotikanja izključen Korošec, domači pa so ob igri z igralcem več potrebovali le dvanajst sekund, da so rezultat izenačili na 1:1 (Kovesdi). Igralci Vasasa so tudi v nadaljevanju nadaljevali s pritiskom proti jeseniškim vratom, ki pa jih je zanesljivo branil Žiga KOGOVŠEK. Zaradi naleta s palico je bil v deseti minuti izključen Brun Rauh. Sledila mu je izključitev Rajsarja v štirinajsti minuti (udarec s palico), obakratni dvominutni manjko igralca pa so železarji uspešno ubranili. Pritisku domačih in težkim nogam navkljub je zagrižen pristop Jeseničanov počasi začel dobivati rep in glavo. Vasasov igralec Szekely-Madai si je v devetnajsti minuti prislužil 2+2 minuti kazni zaradi igranaj z visoko palico. Do konca uvodne tretjine je vseeno obstal rezultat iz pete minute. Domači so v prvih dvajsetih minutah po štetju domačih statistikov sprožili devetnajst strelov proti vratom Kogovška, železarji pa so domačega vratarja po tej isti metodi Madžarov ogrozili šestkrat.

Popolnoma enakovredni v drugih dvajsetih minutah

Dve minuti in petinštirideset sekund so železarji imeli moža več na ledeni ploskvi v začetku druge tretjine, vendar je domača obramba nalet Jeseničanov zdržala. Igralci Vasasa so prvič an tekmi povedli v petindvajseti minuti, ko je zadel Csiki (2:1). Sredi devetindvajsete minute je bil zaradi napada s telesom izključen Rajsar. Domači so igrali ob številčni prednosti petinštirideset sekund, nato pa je bil zaradi spotikanja izključen Varga. Več prostora ob igri štirih proti štirim so s pridom izkoristili železarji, saj je po podajah Sodje in Stojana v enaitrideseti minuti izenačil Erik SVETINA (2:2). Že v naslednji minuti je zaradi spotikanja iz igre moral Brglez, Budimpeštanci pa so še drugič na tekmi številčno premoč izkoristili za Kovesdi-jev ekspresni zadetek – za novo vodstvo so potrebovali natančno dvajset sekund (3:2, 32. minuta). Prepričanje železarjev ob tem je bilo, da je Kogovšek pak zaustavil pred golovo črto, vendar se – že do tedaj zelo pristranska – sodniška trojka ni pustila prepričati. Železarjev, ki so v tem delu igrali dokaj dobro, vse skupaj ni zmedlo. Že dobrih dvajset sekund kasneje so bili ob prodoru Glaviča pred vrata domačih nepravilno zaustavljeni, tako da so si priigrali kazenski strel. Gašper je kazenski strel izvedel, vendar ga je domačemu vratarju uspelo obraniti. Še štirinajst sekund kasneje so domači storili nov prekršek (Varga, oviranje), žal pa železarjem ni uspelo doseči gola za izenačenje. Jeseničani so vse do konca druge tretjine poskušali zadeti, kar pa jim do izteka igralnega časa ni uspelo. Znova so si beležke v tem delu napolnili statistiki, ki so v drugi tretjini našteli štirinajst strelov domačih in sedemnajst strelov Jesenic.

S fanatično borbenostjo do pomembne zmage

V zadnji tretjini so železarji proti domačim vratom krenili na vso moč. Domači so si v štiriinštirideseti minuti prislužili novo malo kazen (Markus, spotikanje). Dobro minuto kasneje so gostje z Jesenic ob igri z igralcem več lepo izigrali domačo obrambo in z golom Gašperja GLAVIČA rezultat izenačili (3:3, podajalca Stojan in Jezovšek, 45. minuta). V nadaljevanju je domačim jela pohajati sapa, Jeseničani pa so bili iz minute v minuto dominantnejši tekmeci. Žan JEZOVŠEK je v dvainpetdeseti minuti po samostojni akciji povedel železarje v novo vodstvo (3:4). Vse skupaj so presekali sodniki, ki so najprej prisodili izključitev Šabanoviću zaradi držanja v štiriinpetdeseti minuti. Pet sekund pred iztekom njegove kazni je na prostor za kaznovane iz istega razloga moral še Urukalo. Tistih nekaj sekund deficita dveh igralcev so železarji zdržali in se nato krčevito branili še z igralcem manj. Deset sekund kazni je še ostalo izključenemu jeseniškemu branilcu, ko je na ledeni ploskvi zavrelo, saj so domači na vse pretege skušali izenačiti. V medsebojnem prerivanju se je sodnik odločil salomonsko – na vsaki strani je zaradi grobosti izključil po tri igralce. Pri domačih so tako na prostor za kaznovane morali Zsigmond, Szabo in Kovesdi, pri železarjih pa Brglez, Brus in Korošec. Zadnje slabe tri minute so železarji zadržali minimalno vodstvo in se ob koncu tako veselili trdo priborjene pomembne zmage. O tem, da so domači “števci” samo v zadnji tretjini našteli enaindvajset strelov domačih in sedemnajst gostujočih, pa nima smisla razpravljati. Kako vesoljski hokej bi ekipi v resnici morali prikazati, da bi ob koncu zares imeli skupaj kar 94 strelov v okvir nasprotnikovih vrat, pa si pisec tega članka tudi težko predstavlja(m). Kakorkoli že, pregovor pravi, da je vsaka stvar za nekaj dobra – ob preštetih 54 strelih na njegov gol, si je vsaj Žiga KOGOVŠEK priigral 94,4% ubranjenih strelov. To pa je tudi nekaj …

lestvica-ebysl

img_7291Gaber GLAVIČ, trener, je bil po prespani noči še vedno zelo jezen na sodniško trojko:
“Težko prigarane točke! Igrali smo proti šestim tekmecem … ma kaj šestim, proti sedmim, osmim … Vse skupaj je delovalo, kakor bi bilo podkupljeno! Bilo je grozno! V tekmi ni bilo nobenega ritma, sodniki so ves čas “kuhali”, kakor temu rečemo v hokejskem slengu. Tekma ni ponudila nobene prave igre. Ves čas smo se bili prisiljeni braniti, ali pa smo nekaj sekund napadali z igralcem več, pa nas je presekala nova izključitev itd … Takih tekem si menda ne želi noben trener. Lahko zapišete, da so taki sodniki preprosto sramota in si ne zaslužijo, da bi še kdajkoli stopili na ledeno ploskev na kaki tekmi! Lahko smo srečni, da smo domov odnesli tri točke, to pa je pravzaprav tudi najbolj pomembno. Zdaj že gledamo naprej, v prihodnjem vikendu najprej pričakujemo tradicionalne tekmece iz Tivolija, nato pa še v ligi vodilno Vienno Capitals.”