Gledalcev: ni podatka

HKMK Bled – HD Jesenice

5 – 1

(2:0,1:1,2:0)

Strelci: 1:0 Kos (Razingar) 9′, 2:0 Zupan (Stan, Gavrilov) 10′, 2:1 PODREKAR (Pogačar) 35′, 3:1 Razingar (Mahkovec) 38′, 4:1 Borse (Pretnar, Konc) 43′, 5:1 Razingar (Pretnar) 46′

Streli na gol: HKMK Bled  41 (18,9,14); HD Jesenice   26 (7,9,10)

Kazni: HKMK Bled   18 (-,4,14); HD Jesenice   10 (-,6,4)

HKMK Bled.: 33 Pančur (GK), 59 Breznik (GK), 10 Gavrilov, 9 Zor, 88 Stan, 27 Kos, 16 Konc, 6 Razingar, 11 Pretnar, 17 Mahkovec, 23 Košir, 19 Šmid, 4 Sirk, 12 Gomboc, 28 Borse, 45 Tušek, 8 Zupan, 5  Černe
Trener: Valerij Šahraj

HD Jesenice: 25 Panjtar (GK), 1 Žagar (GK), 12 Šega, 20 Karamić, 21 Dežman, 19 Pogačnik, 7 Mravlje, 24 Finžgar, 3 Mašič N., 18 Török, 8 Krmelj (C), 22 Jakupović, 11 Pogačar, 5 Murnik,  6 Smolej, 23 Podrekar, 17 Pivk, 13 Nastran, 9 Lukan D., 16 Lukan A., 10 Homan
Trener: Aleš Sodja

Sodnik: Ervin Čamdžić
Linijska sodnika: Robert Bohinc, Gašper Franc

IMG_4088[1]

Druga tekma kadetov za tretje mesto v državnem prvenstvu je postregla s pravo anti-propagando za železarsko hokejsko šolo. Če so pred dnevi tako zelo navdušili s svojim pristopom, borbenostjo in nepopustljivostjo mladinci, pa so prav v teh prvinah tokrat popolnoma zatajili naši kadeti. Ne prvič, žal. Fantje bi s sinočnjo zmago na Bledu že osvojili bronaste medalje v letošnjem DP, a …

IMG_4092[1]

Začelo se je sicer kar vzpodbudno. Prvih nekaj pravih napadov na tekmi so izpeljali železarji, ne bi pa bilo pravično reči, da so bili prav posebej nevarni. Kakorkoli že, zdelo se je, da v fantih je tista potrebna iskra, ki bi njihovo igro razplamtela. A se ni izteklo tako. Popolna zmeda v branilskem paru – skozi katerega se je strelec Kos praktično neovirano pripeljal – v deveti minuti, je botrovala uvodnemu golu domačih. Železarji si še niso opomogli od šoka, ko je natančno minuto kasneje prišlo do nove popolne zmede, v kateri se je pred golom Nejca ŽAGARja znašel sam Zupan in s strelom po tleh vratarja železarjev tudi premagal. Na tej točki je idej železarjem menda zmanjkalo, saj so vso drugo polovico uvodne tretjine domači pletli napad za napadom, streljali na gol Jesenic in zlahka prekinjali medle poizkuse gostujoče ekipe. Prav mučno je bilo podpornikom jeseniške ekipe gledati – v veliki meri mlajše in manjše – igralce domače ekipe, kako vedno znova iz vsakega dvoboja pridejo kot zmagovalci, kontrolirajo pak in vnašajo zmedo v četo z Jesenic. Nobeno od moštev si v prvi tretjini ni privoščilo napake za izključitev, statistika pa beleži v tem delu igre osemnajst strelov Blejcev na gol Žagarja in le sedem strelov Jeseničanov proti golu domačega vratarja Pančurja.

IMG_4095[1]

Težka naloga je bila pred trenerjem Alešem SODJO v odmoru pred drugo tretjino, saj je moral svoji popolnoma razbiti in neorganizirani četi dvigniti moralo. V določeni meri mu je menda tudi uspelo, saj so fantje iz železarskega mesta delovali za odtenek bolje. Nove težave so se sicer obetale v 24. minuti, ko je bil zaradi naleta s telesom izključen Podrekar. Železarjem se je nekako uspelo ubraniti napadov domačih. Slabe pol minute pred iztekom kazni za izključenega Jeseničana je po strelu domačih vratar Žagar pokril ploščico, a so jo domači vztrajno poskušali zbezati izpod njegovih rokavic. Vratarju v bran se je odločno postavil branilec Kararić (domači zapisnikarji so ga sicer preimenovali v Karamića) in si prislužil dve kazenski minuti zaradi naleta s palico. K sreči je sodnik – upravičeno – prisodil kazen tudi domačim (grobost), tako da se razmerje moči na ledu ni bistveno spremenilo. Prav nalet s palico je botroval tudi izključitvi na domači strani v 29. minuti. V powerplayu so železarji v eni od situacij zgrešili praktično prazno domačo mrežo, a so vsaj ponudili nekaj upanja svojim podpornikom. Upanje je bilo – kakor se je izkazalo – precej piškavo, saj v nadaljevanju igra Jesenic ni imela ne repa, ne glave. Potem pa je v eni od akcij v 35. minuti nekam v napad odneslo jeseniškega branilca Pogačarja; le-ta je z lepo podajo z leve strani našel pred golom Anžeta PODREKARja, ki mu je končno uspelo matirati domačo obrambo. Pri 2:1 za domače, se je seveda marsikomu kar sama utrnila misel na preobrat, a je bila tokrat rdeča četa za kaj takega preprosto premalo odločna. Domači so na dva zadetka razlike ponovno povišali v 38. minuti, znova pa je vsemu skupaj botrovala neodločnost Jeseničanov, saj so enega od domačih igralcev pred gol spustili s pakom vse od kota  na levi strani Žagarjevega gola. 14 sekund pred koncem tretjine je bil zaradi spotikanja izključen Pogačar, do spremembe rezultata v korist domačih pa k sreči ni več prišlo. Druga tretjina se je končala ob izenačenem razmerju strelov na nasprotna vrata – 9:9.

IMG_4101[1]

V uvodu v zadnjo tretjino so železarji seveda morali ubraniti še večino Pogačarjeve kazni. Z veliko mero sreče jim je to tudi uspelo. Namesto juriša in odločnega lova za domačimi, so železarji v nadaljevanju uprizorili razpad sistema. Najprej so jim v 43. minuti tekme domači ušli že na tri zadetke razlike. Dobri dve minuti kasneje je semafor kazal že rezultat 5:1 za Blejce. Trener železarjev je poskusil spremeniti potek dogajanja z nekaj menjavami v svojih peterkah. Najbolj nedisciplinirane igralce je posedel, ostali pa so nadaljevali s svojo medlo igro. V 48. minuti bi se kaj lahko primerilo, da bi Jeseničani prejeli nov zadetek, saj so zaradi Finžgarjeve izključitve (spotikanje) dve minuti znova morali braniti svoja vrata z igralcem manj. Zdelo se je, kot da domačim počasi pojenjujejo moči, tako da prave nevarnosti za jeseniškega vratarja v tem obdobju ni bilo. V zadnjih deset minut tekme je trener železarjev vstopil s prav vsemi igralci, ki so do tedaj greli klop za rezerve. Le-ti so v nekaj akcijah v nadaljevanju bili nevarni za domači gol, do spremembe rezultata pa več ni prišlo. Eden od domačih igralcev si je za jeseniškim golom v 57. minuti privoščil neumnost in po sodnikovem pisku skočil v Pogačarja, ter si s tem prislužil izključitev. Zaradi glasnega negodovanja je ob tem dobil tudi deset minut disciplinske kazni, hkrati pa si je malo kazen prislužil tudi omenjeni jeseniški branilec. Nič se ni spremenilo niti v zadnjih 26 sekundah tekme, ko so domači zaradi nove izključitve morali braniti svoja vrata, saj je bil napad Jesenic premalo konkreten. V zadnji tretjini so domači sprožili štirinajst strelov na gol železarjev, Jeseničani pa proti vratom domačih deset.

IMG_4114[1]

Ob koncu tekme se je marsikomu brez dvoma zastavilo vprašanje, kaj se dogaja v aktualni ekipi kadetov, ki vedno znova poklekne na odločilni stopnici. Težko bi rekli, da kako vlogo pri vse skupaj igra podatek, da je jeseniška ekipa polna fantov, ki so v preteklih letih igrali na Bledu, pa tudi v blejskem moštvu je kopica tistih, ki so se prvih hokejskih korakov učili na Jesenicah. Tudi v polfinalni seriji proti Založanom so namreč železarji suvereno zmagali na prvi tekmi, potem pa povsem brezglavo odigrali drugo in tretjo. Beseda teče o isti Slaviji Jr., ki so jo kadeti Jesenic v rednem delu prvenstva dvakrat gladko premagali. Še več, beseda teče o isti ekipi Slavije Jr., ki je v finalni seriji v teh dneh Triglavanom v Kranju povzročila hude preglavice in jih na drugi tekmi v Zalogu tudi premagala. A tudi če pustimo zgodbo s Slavijo Jr. pri strani – ostaja nedoumljivo, kako lahko v nekaterih primerih za glavo manjši in par let mlajši blejski hokejisti vrtijo zbegane železarje po ledu kakor cicibane. Hkrati se je podobno večini teh fantov zgodilo tudi v lanskem četrtfinalnem obračunu z ljubljansko Olimpijo, ki so jo v prvenstvu dvakrat gladko razbili, v dveh tekmah četrtfinala pa izpadli praktično brez izstreljenega naboja. Kje je tu odločnost, kje želja, kje preprosta fantovska tekmovalnost? Odgovore na ta in podobna vprašanja bo moral pred odločilno tretjo tekmo na Jesenicah najti trener, predvsem pa jih bodo pri sebi morali poiskati fantje v moštvu. Ali si rezultata resnično želijo? Kaj so pripravljeni storiti za to, da bodo do njega zares tudi prišli?