Štiri tekme so ponovno odigrali fantje v naših kategorijah. V soboto so mlajši dečki Podmežaklo dosegli zanesljivo zmago proti Mariboru. Podobno dobro o s svojo nalogo opravili tudi kadeti v Kranju proti Triglavu. Dečki so v nedeljskem dopoldnevu pričakali v državnem prvenstvu Slovenije gostujočo ekipo Team Zagreb-a, ekipo s katero so v tej sezoni že odigrali dve tekmi; eno v domači Podmežakli so zmagali, drugo v Zagrebu pa po izvajanju kazenskih strelov izgubili. Tudi pričakovanja pred nedeljsko tekmo so bila pozitivna, žal pa se je razpletlo drugače. V nedeljski večerni tekmi so mladinci gostili tradicionalne tekmece iz Tivolija. po nekaj presenetljivih rezultatih na drugih tekmah, se je tudi mladim železarjem ponudila priložnost za osvojitev prvega mesta v svoji skupini lige EBJL; za kaj takega pa je bil prvi pogoj premagati Ljubljančane. Več v nadaljevanju članka.

Sobota, 25. januar 2014, Športna dvorana Podmežakla, Jesenice

DP mlajših dečkov, 1. krog drugega dela prvenstva

HD Jesenice – HDK Maribor   20:1 (6:0,7:0,7:1)

Kazenske minute: HD Jesenice 6, HDK Maribor 20

Po nesrečnem porazu v Tivoliju so varovanci trenerja Gabra Klinarja vstopili v drugi del prvenstva z drugega mesta, mesta tik za zaloško Slavijo. Mariborčani od samega začetka niso predstavljali resnejše ovire, saj se je polnjenje gostujoče mreže začelo že po 7 sekundah tekme, po dobre pol minute pa so železarji vodili že z 2:0. Prva tretjina se je končala z izidom 6:0; železarji so proti gostujočim vratom sicer sprožili 14 strelov, proti svojim pa dopustili štiri poizkuse. Gostje so si v prvem delu prislužili 4 kazenske minute, enkrat pa so fantje v rdečih dresih ob taki priložnosti tudi dosegli zadetek. Domači v prvem delu niso imeli kaznovanega igralca. V drugem delu je bila slika na igrišču podobna – domači so še naprej nasuvali gostom zadetke kot po tekočem traku. Pri rezultatu 9:0 je trener Klinar ponudil možnost branjenja tudi drugemu vratarju Škrjancu, Gašper Panjtar pa je dobil zaslužen odmor v tekmi, v kateri se sicer ni moral pretirano naprezati. Druga tretjina je tako prinesla novih 7 jeseniških zadetkov, gostje so ostali pri ničli na semaforju. Domači so sprožili 15 strelov v okvir mariborskih vrat, proti svojim pa dopustili le 2. Dva zadetka so železarji dosegli ob igri z igralcem več. Sodnika sta domačim v tem delu dosodila eno malo kazen, gostom pa dve. Tudi v zadnji tretjini se je igra nadaljevala po že prej videnem scenariju. Gostje so svoj edini zadetek dosegli pri rezultatu 15:0 za Jesenice in si tako prislužili aplavz kakih 80 gledalcev. Domači so dosegli v zadnji tretjini skupno novih 7 zadetkov in se tako ustavili pri številki 20. V zadnji tretjini je bilo razmerje v strelih 15:3, seveda v korist domačih. Gostje so si prislužili 12 minut kazni, domači pa 4.  Tudi v zadnji tretjini so železarji dosegli tri zadetke ob številčni premoči. Sijajna predstava je prav gotovo odličen uvod v srečanje vodilnih ekip naslednjo soboto v Zalogu.

______________________________________________________________________

Sobota, 25. januar, Dvorana Zlato polje, Kranj

DP kadetov, 20. krog

HK Triglav – HD Jesenice   2:8 (0:3,2:4,0:1)

Kazenske minute: HK Triglav 2, HD Jesenice 18

0:1 RAZINGER (Pivač, Svetina) 13′, 0:2 PAVLIČ (Zupan) 15′, 0:3 ŠTURM (Rajsar, Klofutar) 19′; 0:4 BRGLEZ (Svetina, Zupan) 26′, 1:4 Jenko 27′, 2:4 Markun (Vilfan) 29′, 2:5 RAJSAR (Šturm, Seršen) 34′, 2:6 ŠTURM (Rajsar, Klofutar) 37′, 2:7 SVETINA (Brglez) 40′; 2:8 SERŠEN (Rajsar) 46′

Kadeti pod vodstvom trenerja Aleša Sodje so vodilna ekipa v prvenstvu. V stilu vodilne ekipe na lestvici so tudi opravili z gostovanjem v dvorani na Zlatem polju v Kranju. Že v prvi tretjini so domačega vratarja premagali trikrat, domačim pa veselja ob dosegi zadetka niso dopustili. Triglavani so sicer bili na momente kar dostojen tekmec, o čemer priča tudi razmerje v strelih ob koncu tretjine – 9:8 za domače. Triglavani si v prvi tretjini niso prislužili kazenskih minut, železarji pa so odsedeli eno malo kazen. Tudi drugi del je bil podoben. Železarji so povedli s 4:0, pa nato domačim dopustili, da so se približali na dva zadetka razlike. Rajsar in Šturm sta nato dosegla nova dva zadetka za Jesenice in tako poskrbela, da je železarska četa v zadnji del vstopila s prednostjo štirih zadetkov. Razmerje v strelih  v drugi tretjini – 6:10 za Jesenice. Domači so si prislužili 2 kazenski minuti, železarji pač nobene. V zadnjem delu so nekaj več strelov sprožili tudi domači, saj se je železarjem nabralo kar 16 kazenskih minut, domačim pa nobena. Razmerje v strelih je bilo tako 10:9 za Triglav. Edini gol v tem delu tekme je dosegel v 46. minuti Gašper SERŠEN. Z zanesljivo zmago so kadeti seveda obdržali vodstvo na prvenstveni lestvici.

________________________________________________________________________

Nedelja, 26. januar 2014, Športna dvorana Podmežakla, Jesenice

DP dečkov, 15. krog

HD Jesenice – Team Zagreb   3:7 (1:1,0:5,2:1)

Kazenske minute: HD Jesenice 2, Team Zagreb 2

0:1 Team ZG, 1:1 HD Jesenice 13′, 1:2 Team ZG 26′, 1:3 Team ZG 31′, 1.4 Team ZG 33′, 1:5 Team ZG 35′, 1:6 Team ZG 37′, 2:6 HD Jesenice 46′, 2:7 Team ZG 50′, 3:7 HD Jesenice 57′

Po slabih izkušnjah iz prve medsebojne tekme med nasprotnikoma, ko je kar nekaj Jeseničanov ledeno ploskev zapustilo poškodovanih, je bilo tokrat na domači strani čutiti kar pretirano spoštovanje tekmecev. Zagrebčani so telesno res precej močnejša ekipa in človek se vpraša, kaj Hrvatje dajejo tem fantom jesti, da so pri 12ih ali 13ih letih tako veliki. Kakorkoli, treba je priznati, da v njihovi igri v nedeljo dopoldan ni bilo niti trohice grobosti, pač pa poštena, skorajda moška igra. Domači so bili v podrejenem položaju od prvega sodnikovega meta naprej in pravzaprav nikoli niso resneje ogrozili gostujoče zmage. Manjkala je disciplina, ideje, predvsem pa bojevitost in – za železarje nekoč značilna – trma. Igra v prvi tretjini ni obetala nič dobrega, kljub temu da sta se ekipi razšli z rezultatom 1:1. Zaskrbljen obraz trenerja Aleša Sodje je pričal o tem, da se zaveda kako brez idej so njegovi fantje. V prvem delu je bilo razen rezultatske izenačenosti tudi razmerje v strelih 6:6, nobena ekipa pa si ni prislužila nobene kazenske minute. V drugi tretjini je še tisto malo železarske vneme povsem popustilo in gostje so zapored dosegli 5 zadetkov, ter srečanje že odločili sebi v prid. Nihče na jeseniški strani voza v ključnih trenutkih ni potegnil naprej – nekateri, ker se tega od njih ne pričakuje, drugi ker so fizično preslabotni in tretji, ker so pač za tako tekmovanje preprosto premalo motivirani. Jeseničani so v drugi tretjini zmogli vsega dva strela proti vratom gostov iz hrvaške prestolnice, gostje so ustrelili 13-krat in – kot že rečeno – petkrat tudi zadeli. Nobena ekipa si niti v tem delu ni prislužila kazenske minute. V zadnjo tretjino so domači vstopili z rezervnim vratarjem Anžetom Grašičem. Ta je nekajkrat lepo posredoval ob napadih Zagrebčanov. Domači so drugi gol dosegli po lepem protinapadu v 46. minuti. Gostje so z enako mero vrnili 3 minute kasneje in povišali na 7:2. Za nekaj malo vredne tolažbe je s tretjim golom za Jesenice poskrbel še kapetan v 57. minuti tekme. Zagrebčanom je bilo ob koncu za prikazano potrebno stisniti roko, domači pa so se poklapano in po hitrem postopku odstranili z ledene ploskve. Ob takih predstavah v prihodnje, se jim v državnem prvenstvu obeta uvrstitev na maksimalno 5. mesto…

__________________________________________________________________________

Liga EBJL, 19. krog

HD Jesenice – HK Olimpija   2:5 (0:3,2:2,0:0)

Kazenske minute: HD Jesenice 13, HK Olimpija 12

0:1 Matičič 1′, 0:2 Lavrič 6′, o:3 Sever (Ilić, Rus) 15′; 0:4 Maver (Sitar, Sever) 22′, 0:5 Maver (Sitar) 24′, 1:5 GLAVIČ (Rekar) 29′, 2:5 TARMAN (Jeklič, Srpčič) 36′

Pred mladinci trenerja Dejana Varla se je prikazala izredna priložnost za zasedbo vrha prvenstvene lestvice. Potem, ko se je v preteklih mesecih po nekaj nesrečnih porazih že zazdelo, da so železarji izločeni iz boja za prvo mesto, jih je nekaj nepričakovanih rezultatov vseeno vrnilo v igro. Sinočnja tekma proti Olimpiji bi tako že lahko pomenila preboj nazaj na vrh, potrebna pa je bila zmaga. Odločno so krenili fantje v rdečih dresih in takoj po prvem sodniškem metu napadli nasprotnika. žal so takoj v uvodnih trenutkih v želji po čimprejšnjem vodstvu tudi nekoliko pozabili na obrambo, gostje pa so po hitrem napadu povedli že po vsega 19 sekundah tekme. Podobno se je zgodilo tudi v šesti minuti tekme; nekaj kontinuiranih napadov Jesenic so zeleni presekali z novim zadetkom iz protinapada. Še bolj v težavah so se domači znašli v 15. minuti, ko so Ljubljančani dosegli nov zadetek. Vneme in želje domačim ne gre oporekati. Goste je nekajkrat z izjemnim posredovanjem rešil vratar, dvakrat je zapela tudi vratnica, plošček pa ni in ni hotel v mrežo zelenih. Razmerje v strelih ob koncu prve tretjine je bilo tako 15:8 v korist Jesenic, ki pa so po uvodnem delu zaostajali kar za tri zadetke. Edino malo kazen v tem delu so si prislužili hokejisti Olimpije. V jeseniška vrata je v začetku druge tretjine namesto Anžeta Vavpotiča vstopil Nejc Picelj. V drugem delu je bilo razmerje sil podobno – Jeseničani so jalovo napadali, goste je reševal vratar, slišati pa je bilo tudi značilen zvok, ko se pak odbije od vratnice. Vse to, a domači gola vseeno niso dosegli dolgo. Olimpija je z novima zadetkoma povedla že s 5:0, nato pa sta Gašper GLAVIČ in Marko Tarman le dosegla zadetka za nekaj več upanja v zadnjem delu. Razmerje v strelih v drugi tretjini – 22:9 za Jesenice. Gostje so si prislužili 8 kazenskih minut, domači še enkrat več nobene. V zadnji tretjini so domači vseeno obupano poskušali ujeti goste, ki so se organizirano branili, na napadalne akcije pa mislili le ob redkih priložnostih v protinapadih. Trener Varl je skoraj štiri minute pred koncem poskušal storiti kaj več z menjavo vratarja za dodatnega napadalca, saj je pri zelenih bil takrat izključen en hokejist. Igra šestih proti štirim ni obrodila sadov. Dobri dve minuti pred koncem je nekoliko zaneslo Glaviča, ki si je prislužil 2+10 minut kazni, vendar to na končni izid srečanja več ni vplivalo. Žal se tokrat ni izšlo, varovancem trenerja Ljubljančanov Ildarja Rahmatullina pa je bilo pač potrebo seči v roko in priznati, da so se na tekmi odrezali bolje.