Streli na gol: HD Jesenice  22 (5,11,6); HKMK Bled  18 (6,8,4)
Kazni: HD Jesenice  33 (2,2,29); HKMK Bled  16 (6,10,-)

Linijska sodnika: Peter Bizalj, Robert Bohinc

HD Jesenice: 1 Žagar (GK), 25 Panjtar (GK), 23 Brus, 24 Finžgar, 15 Zor, 7 Mravlje (C), 17 Pivk, 5 Šabanović, 11 Pogačar, 16 Lukan A., 22 Jakupović, 8 Krmelj, 14 Mašič B., 3 Mašič N.,18 Potočar, 2 Škof, 19 Kobal, 9 Lukan D., 20 Kararić, 10 Homan, 6 Smolej, 13 Nastran

HKMK Bled: 59 Breznik (GK), 33 Pančur, 27 Kos, 88 Stan, 10 Gavrilov, 45 Tušek, 23 Košir, 6 Kos, 11 Pretnar, 28 Borse, 51 Podrekar, 16 Konc, 5 Černe
Trener: Rok Jakopič

Zares slabo so se odrezali železarji na prvi letošnji tekmi teh dveh nasprotnikov na Bledu in prav gotovo je v fantih obstajalo nekaj želje po “popravljanju vtisa”, če že o “maščevanju” težko govorimo. Jeseniško-blejski dvoboji so sicer v zadnjih letih vedno polni naboja, saj je tako v enem, kakor tudi drugem okolju, vedno dovolj fantov, ki so bili v preteklosti že del “nasprotne” čete. Prezrti, ne dovolj upoštevani, ali kakorkoli drugače nezadovoljni (pogosto pa predvsem pod vplivom staršev) se potem želijo dokazati v sosednjem okolju, tekme proti prejšnji ekipi pa seveda vedno pomenijo velik motiv. Blejska ekipa s fanti z Jesenic in jeseniška s fanti z Bleda, če nekoliko poenostavimo, pa v vseh kategorijah vedno tako postrežeta z dovolj naboja. Dovolj (slabega) moraliziranja, posvetimo se včeraj odigrani tekmi omenjenih dveh rivalov v kategoriji mladincev …

img_80161

Odličen začetek v trdi prvi tretjini

Domačo ekipo sta tokrat okrepila branilca Brus in Šabanović, ki sta sezono sicer začela v ekipi U20. Pretežni del ekipe (mlajši) se sicer le dan poprej na kadetski tekmi v Tivoliju ni ravno izkazal, tako da je v zraku viselo vprašanje kako bodo fantje nepolnih 24 ur kasneje odigrali novo tekmo. Kakorkoli že, samo minuto in osemnajst sekund igralnega časa je preteklo v prvi tretjini, pa se je “naboj” že pokazal – zaradi napada s telesom je na klop z kaznovane moral igralec Bleda Pretnar. Železarji so postavili napadalno formacijo v gostujočo obrambno tretjino in po dvainštiridesetih sekundah powerplaya tudi zadeli. Po podajah Zora in Brusa je v polno prav ob vstopu v tretjo minuto tekme zadel Aljaž PIVK. Nov prekršek so gostje storili v začetku šeste minute, ko je zaradi udarca s kolenom za dve minuti na hlajenje moral Podrekar. Domači ob tej priložnosti niso bili tako uspešni in ostalo je pri minimalnem vodstvu. Gostje so v priložnost za izenačenje ob igralcu več prišli med dvanajsto in štirinajsto minuto, ko je na klopi za kaznovane zaradi spotikanja sedel Finžgar. K sreči so železarji situacijo odigrali dovolj pozorno, da je mreža Nejca ŽAGARja ostala nedotaknjena. Nobena od ekip v tem času ni igrala dovolj dobro, da bi nasprotnika imela povsem pod nadzorom in težko bi zapisali, da je bil hokej kvaliteten. Gostujoči branilec Tušek je s spotikanjem ustavil enega od domačih napadalcev v sedemnajsti minuti. Dve njegovi minuti na kazenski klopi železarjem nista pomagali, da bi dosegli nov zadetek in se od gostov odlepili na dva gola razlike. V trdi prvi tretjini z malo priložnostmi je bilo razmerje strelov 5:6 v korist gostov.

img_80201

Noro nadaljevanje

Prva tretjina seveda ni ponudila še nobenih dokončnih odgovorov o zmagovalcih sosedskega dvoboja. Spričo “kontroliranega” hokeja, ki so ga gledalci videli v prvi tretjini, pa tudi ni bilo pričakovati tistega, kar se je dogajalo v “nori” drugi …. Obe ekipi sta tudi v tem delu začeli previdno, predvsem z mislijo na blokiranje poskusov nasprotnikov. Vseeno je Krmelju uspel sijajen protinapad v 22. minuti, a mu je gostujoči vratar ubranil situacijo iz oči v oči. Že v naslednjem domačem napadu je po desni strani lepo ušel A. Lukan, a svojo akcijo kronal z neprepričljivim strelom, ki gostujočega vratarja ni mogel premagati. Domači načrti so se podrli po slabih treh minutah igre, ko so s preveč medlo obrambo dopustili sprehod gostujočemu igralcu Gavrilovu; le-ta je ne dovolj oviran peljal pak skozi celotno obrambno tretjino železarjev, pa okrog vrat in končno serviral pak strelcu izenačujočega zadetka Kosu. Na tej točki pa – kakor da bi nekdo železarje odrezal od tekme; enainpetdeset sekund kasneje so povsem zbegano delujoči dopustili še gol igralcu gostov Pretnarju in se kar naenkrat znašli v zaostanku. Tudi to pa še ni bilo vse – gostje so začutili tresoče noge pri domačih in se z vso vnemo vrgli v napad. Železarji so se podzavestno pomaknili v obrambo in nekaj trenutkov je bilo videti, kot da gostje igrajo z igralcem ali dvema več. Temu seveda ni bilo tako, a je bila zbeganost v domači vrsti tako huda, da so pred vrati povsem samega pustili znova Kosa, ki mu več ni bilo težko pospraviti paka v nebranjeni del mreže. Vse to se je dogodilo v le šestindvajsetih sekundah po prejetem drugem golu. Povedano natančneje – domači so tri zadetke prejeli v razmiku minute in petnajstih sekund. Trener železarjev Dejan VARL je nemudoma odreagiral s pol minute odmora in svoje fante poskušal zbrati, saj bi ob enakem pristopu v nadaljevanju prav gotovo sledila katastrofa. In res, fantje v rdečih dresih so v nadaljevanju odigrali bolje. Nekaj podobnega, kakor v norih 65 blejskih sekundah prej, je domačim uspelo v trideseti minuti tekme – najprej je za znižanje na 2:3 po podajah Krmelja in Finžgarja znižal Marcel KOBAL. Uradni napovedovalec še ni(sem) do konca povedal vseh strelcev in podajalcev, ko so rdeči že zadeli znova le šestnajst sekund kasneje. Za izenačenje je po podaji B. Mašiča z lepo akcijo poskrbel Matic NASTRAN. Moštvi sta bili tako sredi tekme spet rezultatsko izenačeni in lov na zmago se je lahko začel znova. Zanimiva druga tretjina je “na obratih” spet pridobila v trenutkih med 36. in 38. minuto, ki jih je zaradi udarca s palico na klopi za kaznovane presedel domači kapetan Mravlje. Domača obramba je bila dovolj zbrana, da gostom gola doseči ni pustila. Kar ni uspelo Blejcem v powerplayu, pa je uspelo domačim ob izenačenih močeh v osemintrideseti minuti – po predhodnih strelih Pivka in Zora se je odbiti pak znašel pri Nejcu BRUSu, ki ga je učinkovito zabil v nebranjeni del mreže. Železarji so tako dobri dve in pol minuti pred drugim piskom sirene na tekmi znova povedli. Ob tem je svoje nezadovoljstvo do sonikov na neprimeren način izražal gosujoči igralec Stan in si prislužil deset minut disciplinske kazni. V stilu dogajanj v drugi tretjini so nato rdeči izvedli še en blitz-krieg (izraz vzet iz zgodovinskega žargona, pomeni pa bliskovito vojno) in svoje vodstvo povišali le sedemnajst sekund kasneje na 5:3. Gol je po podaji Jakupovića dosegel Miha KRMELJ. Druga tretjina je tako postregla s kar sedmimi zadetki. Enajstkrat so v okvir vrat gostujočega vratarja streljali železarji, osemkrat pa v okvir vrat Žagarja gostje.

img_80181

Ohranili vodstvo

Pred zadnjo tretjino je bilo pričakovati pritisk gostov, ki so tekmo sicer odigrali z bistveno krajšo klopjo, kot jo je premogel domači strateg. Res pa je tudi, da nekateri fantje v rdečih dresih v nadaljevanju niso več dobili (prav dosti) priložnosti, tako da se je obetal taktičen boj. Gostujoči trener je v vrata poslal svojega rezervnega vratarja. V škripce so se železarji spravili v 46. minuti, ko je zaradi spotikanja na prostor za kaznovane moral Potočar. Domači so se uspeli ubraniti in ohraniti vodstvo, ob tem pa bi v nasprotnem napadu domači kapetan skorajda celo dosegel nov zadetek za rdeče. Le dvaindvajset sekund po tistem, ko sta moštvi spet zaigrali številčno izenačeni, se je v obrambni tretjini Blejcev zgodila nekoliko nesrečna situacija – Zor je v eni izmed akcij v bližini ograde za golom zbil gostujočega igralca Podrekarja, ki je obležal na ledeni ploskvi. Če so bila opažanja spodaj podpisanega pravilna, le-ta kasneje tudi ni nadaljeval z igranjem. V primeru, da je prišlo do resnejše poškodbe, fantu seveda želimo čim hitrejše okrevanje. Je pa ob tem prav, če omenimo nedisciplino na gostujoči klopi, saj je na led prišel tudi možak, ki ga v zapisnik gostje sploh niso prijavili in ni imel pravice biti prisoten na klopi za rezervne igralce, kaj šele, da bi smel sredi tekme na ledeno ploskev. Poznavajoč nrav domačega hokejista Zora (ki si je ob vsem skupaj prislužil pet minut kazni in predčasen odhod pod prho), pa si uapm zapisati, da ni šlo za nameren prekršek. Kakorkoli že, domačim se je obetalo pet težkih minut ob igri z igralcem manj. Da bi bile zadeve še težje, je šestnajst sekund kasneje z izbijanjem paka preko ograde iz svoje obrambne tretjine poskrbel še Šabanović. Trije železarji proti petim Blejcem so s svojo nalogo opravili odlično in zadetka niso prejeli. Ni pa več koncentracija zdržala dovolj dobro, da domači ne bi prejeli zadetka po vrnitvi izključenega branilca na led v začetku 51. minute (5:4, Gavrilov, PP1). V zadnjih desetih minutah gostje niso posebej resno ogrožali domačega gola, saj jim železarji s primerno borbenostjo tega preprosto niso dopustili. V zadnjih nekaj sekundah so gostje poskušali kaj več storiti tudi brez vratarja in z dodatnim napadalcem, a jim domači preprosto niso dopustili strela. Razmerje v strelih v – znova precej taktično odigrani – zadnji tretjini je bilo tako 6:4 za domače, Jeseničani pa so se po kar nekaj tekmah spet lahko razveselili zmage v mladinski konkurenci.

img_80251

img_6815Dejan VARL, trener mladincev:

“Z zmago sem seveda zadovoljen. Nekateri fantje so se primerno borili, spet pa so bila v igri prisotna nihanja. Drugo tretjino smo začeli zelo medlo, mehko in neodločno. “Megla” v obrambi se nam je takoj maščevala. Po time-outu smo se lepo pobrali in vrnili nazaj na primeren nivo. Izključitve v zadnji tretjini so bile primeren test borbenosti za igralce, ki pogosto pod pritiskom podležejo. Zaključek tekme bi lahko odigrali sicer tudi bolj mirno, ampak … dobil sem nekatere odgovore.”