Streli na gol: SKHL Crvena Zvezda   20 (8,5,7); HD Jesenice   25 (8,8,9)
Kazni: SKHL Crvena Zvezda   10 (4,4,2); HD Jesenice   8 (-,4,4)

Linijska sodnika: Nataša Pagon, Matej Arlič

SKHL Crvena Zvezda: 1 Avramović (GK),  3 Mladenović, 22 Golubović, 4 Pejčić, 9 Ristanović, 19 Vdović, 15 Dragović (C), 18 Bogdanović, 8 Popović, 10 Gvozdenović, 14 Ranković, 20 Šarac, 17 Đerić
Trener: Jovica Rus

HD Jesenice: 1 Žagar (GK), 25 Panjtar (GK), 12 Šega, 11 Pogačar (A), 22 Jakupović (A), 16 Lukan A., 24 Finžgar, 14 Mašič, 7 Slivnik, 19 Török, 13 Kobal, 5 Murnik, 9 Lukan D., 23 Podrekar, 18 Potočar, 2 Škof, 15 Dolinar, 10 Podlipnik, 21 Dežman, 8 Krmelj (C), 3 Verdnik, 20 Kararić
Trener: Aleš REMAR

Čudni tekmi so bili priča gledalci v dvorani Podmežaklo v sobotnem popoldnevu. Kadete, ki so po dolgem času spet nastopili v nekoliko polnejši zasedbi, tudi s kapetanom Krmeljem v svojih vrstah, je očitno slaba forma ujela v teh prvih decembrskih dneh. Neprepoznavna in bojazljiva igra, ki je ekipo “krasila” v prejšnjem tednu na tekmah proti Slaviji Jr. je tokrat kak kanček več odločnosti v sebi menda le imela, a je bilo premalo poguma, idej in pripravljenosti na dvoboje. Gostje iz Beograda so tokrat Podmežaklo formalno nastopali kot domača ekipa. Na dolgo pot iz srbske prestolnice so pripotovali le z dvanajstimi hokejisti in enim vratarjem in priložnost za novo zmago – do te tekme še vedno vodilnih v prvenstvu – železarjev  in nov dvig samozavesti se je zdela kar prava. Zaradi odsotnosti prvega trenerja, ki je potoval z reprezentanco U20 na svetovno prvenstvo v Budimpešto, je ekipo tokrat vodil Aleš REMAR. Trdo so trenirali fantje v tem tednu pod njegovim vodstvom in upati je bilo, da so bile lekcije iz prejšnjega vikenda dovolj močno opozorilo. Ampak …

img_8727

Brez idej in z zaostankom …

… so železarji končali uvodno tretjino. Tokrat jih iz zgoraj omenjenega razloga ne bomo imenovali domači, igralcev Crvene Zvezde pa ne gostje. Kakorkoli že, Beograjčani so si sredi pete minute tekme zaradi spotikanja prislužili prvo malo kazen (Popović). Powerplay železarjev je bil izrazito brezidejen, tako da je hokejistom iz Beograda celo uspelo uprizoriti enega ali dva nevarna protinapada ob igri z igralcem manj. Kar ni uspelo Jeseničanom v powerplayu, je pač uspelo igralcem Crvene Zvezde sredi devete minute, ko je ob polnih močeh na obeh straneh vratarja Gašperja PANJTARja premagal kapetan Dragović (1:0). Prav dosti se železarji niso obremenjevali z zaostankom, pač pa so tudi v nadaljevanju poskušali s solo prodori, ki na tej ravni redko ponudijo uspeh. Izgubljen pak v kotu za vrati je botroval drugemu golu Beograjčanov, ki ga je sredi trinajste minute ponovno dosegel kapetan Zvezde (2:0). Prve obrvi so se menda ob zaostanku z dvema goloma že začele dvigovati tudi na tribunah, a je še vedno ostajal občutek, da je Beograjčanov malo, železarji pa bodo s polnimi štirimi peterkami prej ali slej zlomili njihov odpor. Žal je bil to samo občutek, saj se hokejisti iz Beograda kar niso hoteli premagati sami, od Jeseničanov pa tudi ni bilo kakega odločnega odziva na zaostanek. Ko je v začetku štirinajste minute zaradi oviranja moral na klop za kaznovane Beograjčan Mladenović, je Jeseničanom vseeno uspel nekoliko nevarnejši powerplay. Nevarnejši v smislu tega, da so vsaj znali zadržati pak v napadalni tretjini, postavili formacijo in si podajali. Nevarnih strelov je bilo v prihajajočih dveh minutah natanko nič, dva nenevarna paka pa je uspel zadržati vratar Crvene Zvezde. Vse do konca uvodne tretjine so nato Beograjčani železarje znali držati dovolj stran od svojih vrat, da je ostalo pri vodstvu 2:0 za “domače”. Razmerje v strelih v uvodnih dvajseth minutah je bilo 8:8.

img_8728

Ohranili upanje

Žarek upanja za železarje je posijal v drugi tretjini. V smislu igre je bilo tudi v drugih dvajsetih minutah videti sicer nekaj podobnega, kakor že tretjino prej – železarji so poskušali z napadi, ki pa jih je dovolj dobro organizirana četa trenerja Jovice Rusa brez večjih težav razbijala. Posamični poizkusi še naprej niso prinašali uspeha Jeseničanom. Ko je bil v enaintrideseti minuti zaradi udarca s palico izključen napadelc Zvezde Vdović, se je Jeseničanom ponudila nova powerplay priložnost. Hkrati je prišlo do menjave pred vrati železarjev – Panjtarja je zamenjal Nejc ŽAGAR. Dve minuti sta nato bolj ali manj minili po že videnem scenariju – pak je krožil po obrambni tretjini Beograjčanov, kake silnejše nevarnosti za njihovega vratarja pa pravzaprav ni bilo. Še manj so v drugi tretjini v napadalnem smislu ponudili Beograjčani in zdelo se je že, da jim bo počasi začelo primanjkovati sape. V prerivanju pred beograjskim golom je glavni sodnik ob koncu petintridesete minute najprej dvignil roko za izključitev Zvezdinega igralca Rankovića (nalet s palico), a so ob vsem skupaj živci popustili tudi napadalcu železarjev Dežmanu; le-ta si je tako tudi prislužil dve kazenski minuti (grobost). Igra štirih proti štirim v rezultatskem smislu ni spremenila ničesar. Prav ob koncu sedemintridesete minute, ko sta moštvi že igrali spet s popolnima peterkama, pa je prišlo pri železarjih do nove izključitve – zaradi napada s telesom si je dve minuti hlajenja prislužil Pogačar. Igralci iz srbske prestolnice so Jeseničane stisnili v obrambno tretjino, a je ob eni izmed akcij pak uspelo prestreči Ahmetu JAKUPOVIĆu. Le-ta se je obdržal na nogah v neposrednem dvoboju z Zvezdinim branilcem, mu ušel in v hitrem protinapadu zadel za znižanje železarskega zaostanka (2:1, osemintrideseta minuta). V nadaljevanju powerplaya je Zvezda zgrešila dve imenitni priložnosti, da bi znova ušla na dva zadetka prednosti. Tretjina se je tako končala ob razmerju strelov 5:8 za Jesenice ter skupnem rezultatu 2:1 za Crveno Zvezdo.

img_8733

Novo razočaranje

Po petinštiridesetih sekundah zadnje tretjine je znova na prostor za kaznovane moral Beograjčan Vdović (spotikanje). Še enkrat več je bil powerplay železarjev nenevaren, streli z branilskih pozicij – kolikor jih je sploh bilo – pa so leteli tudi po več metrov mimo Zvezdinih vrat. Od triinštiridesete minute naprej sta moštvi nadaljevali z mrtvim tekom. Trener železarjev je poskušal z nekaterimi rošadami v moštvu kaj spremeniti, a pri tem ni bil uspešen. Nenevarnih strelov srbskemu vratarju ni bilo težko ukrotiti, Zvezdašem pa je novo povišanje vodstva enkrat ali dvakrat s sijajnima obrambama preprečil Žagar. Ni pa vratar železarjev mogel pomagati v začetku oseminštiridesete minute, ko je sam in neoviran pred njim sprožil Bogdanović in Beograjčane povedel v vodstvo s 3:1. Novo izključitev si je v petdeseti minuti prislužil branilec Jesenic Pogačar (oviranje). K sreči so se železarji  ubranili ob igri z igralcem manj. Prav samostojna akcija, ki je prej že tolikokrat maestralno spodletela, je uspela Gregu POGAČARju po tistem, ko se je spet vrnil na led; po desni strani se je pririnil mimo Zvezdine obrambe in zaokrožil mimo beograjskih vrat ter v drugem poskusu matiral vratarja Avramovića (3:2, 53. minuta). Ob naslednji prekinitvi je trener Crvene Zvezde Jovica Rus vzel time-out in spočil svoje utrujene hokejiste, saj je bilo pričakovati nalet železarjev za izenačenje v zadnjih minutah. Kakega hudega pritiska Jeseničanov vseeno ni bilo, potem pa so v začetku sedeminpetdesete minute Beograjčani nevarno prodrli pred vrata Žagarja. Branilci niso zaščitili vratarja železarjev, tako da je ob vztrajnem drezanju Zvezdašev le-ta izgubil živce in se zapodil v najbolj agresivnega nasprotnika. Sodnikova roka je nemudoma šinila v zrak, namesto Žagarja pa je na kazensko klop sedel A. Lukan, ki se je sicer tudi pridružil prerivanju v prvih trenutkih po “incidentu”. Igralec manj slabe štiri minute pred koncem ob zaostanku enega gola ni prav dober obet. Beograjčani so nekoliko zavlačevali, k svoji rezervni klopi klicali sodnika, se nekoliko pregovarjali in ob koncu odločili za dokaj nenavadno potezo – iz vrat so odpoklicali svojega vratarja, med vratnici pa je stopil kar eden od igralcev. Železarji so začutili svojo priložnost, si v obrambni tretjini priborili pak in dvema igralema manj navkljub krenili v napad za izenačenje. Beograjčani so se dovolj zbrano ubranili, da je bilo potrebno izvesti sodniški met v njihovi obrambni tretjini, zato se je med vratnici ponovno vrnil njihov vratar. Ko se je v začetku devetinpetdesete minute iztekla kazen za železarje, so le-ti uprizorili nekaj nevarnih akcij in strelov. Človek bi si menda lahko mislil, da bi podobno odločno, agresivno in z željo po doseganju zadetka lahko igrali že devetinpetdeset minut prej, a če čebula ne bi imela če-ja, bi pač bila samo bula. Dejansko pa je le kanček sreče železarjem ob koncu zmanjkal za izenačenje. Roko na srce si ga ob medlem angažiranju skozi večino srečanja najbrž niso niti zaslužili, saj si je tudi srečo potrebno zaslužiti. Razmerje v strelih je bilo sicer tudi v zadnji tretjini v prid Jesenic – 7:9. Tekma se je tako končala z – tudi za njih najbrž nepričakovano – zmago Crvene Zvezde. Zanimivost iz beograjske garderobe – vodstvo ekipe je za svoje fante še pred tekmo ob predvideni uri za konec naročilo čevapčiče. Če že niso najbolj športna prehrana na svetu, pa so si slastno balkansko specialiteto Zvezdaši s svojim odnosom prav gotovo v potu svojih obrazov pošteno prislužili.

Prav posebno omembo pa si ob koncu “zasluži” nekdo, ki je v dvorano poklical može postave, češ naj tekma sploh ne bi bila prijavljena. Policisti so lepotico Podmežaklo seveda zapustili opremljeni z dokazili, ostaja pa vprašanje, komu je v interesu nagajanje na tekmah mlajših jeseniških kategorij.

img_8744

Aleš REMAR, tokratni trener kadetov:
“Kaj dosti ne bi komentiral. Vse je bilo videno na ledeni ploskvi. Z odnosom, kot ga kažemo v zadnjih nekaj tednih, prav gotovo ne bomo prišli daleč. Dokler se nekateri na klopi za rezervne igralce med tekmo ob zaostanku smejijo, drugi neresno trenirajo in tretji na tekmi ne želijo prevzeti odgovornosti – bomo še naprej izgubljali. Če k temu dodam še premajhno dozo agresivnosti, kolektivnosti in odločnosti, potem sem povedal vse …”