Streli na gol: SKHL Crvena zvezda   31 (8,13,10); HD Jesenice   28 (8,9,11)
Kazni: SKHL Crvena zvezda  14 (2,10,2); HD Jesenice   32 (2,16,14)

Linijska sodnika: Aleksandar Đokić, Aleksandar Fat

SKHL Crvena zvezda: 1 Avramović (GK), 2 Pantić (GK), 3 Mladenović, 6 Jeremić, 19 Vdović, 15 Dragović (C), 18 Bogdanović, 4 Pejčić, 9 Šarac, 8 Popović, 10 Gvozdenović, 20 Mitrović, 22 Golubović, 17 Đerić, 12 Vuković, 11 Marinković, 14 Ranković, 13 Savić, 16 Vidak
Trener: Jovica Rus

HD Jesenice: 1 Žagar (GK), 25 Panjtar (GK), 12 Šega, 11 Pogačar (A), 22 Jakupović (A), 16 Lukan A., 14 Mašič, 13 Kobal, 5 Murnik, 9 Lukan D., 23 Podrekar, 18 Potočar, 2 Škof, 8 Krmelj (C), 20 Kararić, 6 Alagić, 19 Török, 21 Dežman, 4 Fartek, 24 Finžgar
Trener: Dejan VARL

Potem, ko je ekipa dečkov v sredo v dramatični tekmi v podaljšku premagala svoje beograjske vrstnike, je bilo podobno zgodbo pričakovati tudi od kadetov. Vodilna ekipa v kadetskem državnem prvenstvu sicer že skozi vso sezono igra zelo spremenljivo, a pred četrtkovo tekmo s Crveno zvezdo je tudi tako nihanje zadostovalo za vodilno pozicijo na prvenstveni lestvici. Fantje so se po malem že pogovarjali o tem, katero ekipo si bodo “izbrali” kot tekmece v nadaljevanju/končnici državnega prvenstva, a kot že tolikokrat poprej, se je tudi tokrat izkazalo – najprej je potrebno reči “hop”, šele potem pa skočiti …

V enakovredni prvi tretjini domači “odprli” železarje

Na nek način je prav, da tudi fantje z Jesenic potujejo na tekme v Beograd. Če drugega ne, jim tak tridnevni izlet prinese marsikatero življenjsko izkušnjo. Kar pa se tekme tiče – sprva je bila menda napovedana za šestnajsto uro, a gre ob tem lahko preprosto tudi za površnost spodaj podpisanega. Kasneje je začelo veljati, da bo tekma ob dvanajstih in še kasneje, da bo ob enajstih. Izpadlo je, da se je ob enajstih začelo ogrevanje, sama tekma pa “oko pola dvanaest” … Domačim zapisnikarjem, nevajenim slovenskih priimkov, se je prikradlo nekaj napak. S tem fantov v Beogradu ne želim kritizirati, saj so tudi teksti spodaj podpisanega pogosto polni – če drugega ne, pa vsaj tipkarskih – napak. Vseeno pa je bilo zabavno v jeseniški postavi videti fante, kot so Zagar, Mornik, Kakarić in recimo Finžegar. Na sami ledeni ploskvi pa domači Jeseničanom niso privoščili kake zabave. V uvodnih minutah sta bili ekipi dokaj enakovredni. V šesti minuti je bil zaradi spotikanja pri domačih izključen Golubović, a igra z igralcem več železarjem ni prinesla uspeha. Od osme do dvanajste minute se je nadaljeval “šah”, v katerem nobena od ekip ni uspela drugi vsiliti svojega stila igre. Domači so z golom Rankovića povedli v trinajsti minuti (1:0), zapisnikarji pa so pri Jeseničanih na ledu “videli” kar štiri branilce in enega napadalca. Mimogrede, noben od zapisanih v trenutku, ko so železarji gol dobili, ni bil na ledeni ploskvi. Isti igralec je manj, kot dve minuti kasneje, še drugič premagal Gašperja PANJTARja, ki mu je bila tokrat zaupana vloga prvega vratarja (2:0, 16. minuta). V naslednji minuti je bil zaradi nabijanja na ogrado izključen Podrekar. Z igralcem manj so se Jeseničani uspešno ubranili, v zadnji minuti in pol prve tretjine pa ob izenačenih močeh svojega zaostanka niso uspeli zmanjšati. Razmerje strelov v okvir vrat v prvi tretjini – 8:8.

Crvena zvezda potopila jeseniške upe

Vodilna ekipa v državnem prvenstvu bi se seveda v drugi tretjini morala pognati v odločen lov za izenačenjem. Trener Jesenic je v drugem delu nekaj “počitka” namenil branilcu Karariću, ki do konca srečanja več ni stopil na ledeno ploskev. Dodatna spodbuda za Jesenice bi morala biti izključitev domačega hokejista Jeremića zaradi spotikanja že po šestnajstih sekundah nadaljevanja. Tudi v drugem poskusu Jeseničanom ni stekla igra z igralcem več. Ob koncu petindvajsete minute so domači dobili novo malo kazen, tokrat zaradi napačne menjave (preveč igralcev na ledeni ploskvi). Še tretjič je bila igra Jesenic ob številčni prednosti sterilna in brez pravih idej. Do obojestranske izključitve je nato prišlo sredi osemindvajsete minute; zaradi naleta s palico si jo je pri domačih prislužil Pejčić, zaradi grobosti pa pri Jesenicah Török. Ob igri štirih proti štirim so domači povišali na 3:0 (Jeremić, 30. minuta). Železarji so se tako sredi tekme znašli v visokem zaostanku, prav nič pa ni kazalo, da se kanijo prebuditi in zaigrati odločneje. Še tistih nekaj priložnosti, ki so si jih priigrali, so kar po vrsti zapravili. Zaradi zadrževanja s palico je v enaintrideseti minuti na prostor za kaznovane moral še Zvezdaš Vdović, o izkupičku igre z igralcem več pa vam menda ni potrebno posebej zapisovati. Mlačen in neodločen pristop je botroval tudi četrtemu paku v mreži Panjtarja (4:0, Marinković, 34. minuta). Nekaj sekund kasneje je bil zaradi udarca s kolenom izključen Dežman, domači pa so na 5:0 povišali ravno v trenutku, ko se je izključeni vrnil na ledeno ploskev (Bogdanović, 36. minuta). Po petem prejetem golu se je trener Jesenic odločil zamenjati svoja vratarja. Gašper Panjtar morda res ni imel ravno svojega dne, prav gotovo pa ni kriv za anemičnost njegovih soigralcev, ki so ga znova in znova puščali “na prepihu”. Menjava vratarjev se je izkazala za pravo potezo, saj so železarji v nadaljevanju le nekoliko bolj zavzeto branili svoja vrata. V začetku devetintridesete minute je bil zaradi zadrževanja s palico izključen Beograjčan Bogdanović, dvaindvajset sekund kasneje pa zaradi napada s telesom še branilec Jesenic Fartek. V začetku zadnje minute druge tretjine si je nato deset minut disciplinske kazni zaradi ugovarjanja prislužil Alagić. Če drugega ne, pa vsaj drugi vratar Nejc ŽAGAR v slabih štirih in pol minutah, kolikor jih je prebil na ledu, ni prejel nobenega neposrednega strela v okvir vrat. Druga tretjina se je – kupu kazni navkljub – končala ob razmerju v strelih 13:9 za Crveno zvezdo.

Za odtenek bolje v zadnjem delu

Zaostanek s petimi goli razlike je seveda bil zgovorni pokazatelj razlike v pristopu med moštvoma v prvih dveh tretjinah. V zadnji je s stališča železarjev vse skupaj izgledalo nekoliko bolje, zastavlja pa se vprašanje, ali je do tega prišlo zaradi boljše igre Jesenic, ali pa so domači preprosto nekoliko stopili s plina. Zaradi naleta s palico je na prostor za kaznovane v triinštirideseti minuti moral domači branilec Mladenović. Še šesta zaporedna priložnost za gol v igri z igralcem več je splavala po Donavi. Nekaj novih priložnosti se je ponudilo Jeseničanom v nadaljevanju, a so znova ostajale neizkoriščene. Končno je častni gol po solo vložku v devetinštirideseti minuti dosegel Rok POTOČAR (5:1). Le nekaj sekund zatem je sledila izključitev A. Lukana zaradi spotikanja, Žagar in četverica pred njim pa so bili dovolj zbrani, da domačim niso dopustili še šestega zadetka v prihajajočih dveh minutah. Vseeno so v petinpetdeseti minuti domači preko Pejčića zadeli še šestič na tekmi (6:1). Slabe pol minute kasneje si je zaradi udarca s komolcem najprej dve minuti kazni prislužil Dežman, burna reakcija pa mu je prinesla še dodatnih deset minut kazni zaradi nešportnega obnašanja. Slabih zadnjih pet minut ni več prineslo spremembe na semaforju in domačim je bilo potrebno seči v roke za zasluženo visoko zmago. Razmerje v strelih v zadnji tretjini – 10:11 v korist Jesenic. In če smo v naslovu tega članka zapisali, da so železarji prejeli gol za vsakih sto kilometrov vožnje, ki so jo opravili, pa lahko rečemo le, da so ob svojem anemičnem pristopu lahko le srečni, da jim domači niso “zakasirali” tudi poti nazaj v Slovenijo …

Kaj zapisati za konec? Morda se komu od fantov takole trodnevno potovanje v Beograd zdi prikupna pustolovščina in na nek način to najbrž tudi je. Ne bi pa smelo iti za izlet v primeru, ko nase daš jeseniški hokejski dres, ki je v predelih bivše Jugoslavije še vedno sinonim za kvaliteto, zmagovalno miselnost in gorenjsko trmo. Nič od tega ekipa kadetov ni pokazala, zaradi česar jih je bilo na dolgi poti čez polovico Balkana nazaj v Slovenijo lahko pošteno sram. Seveda obstaja tudi možnost, da so si fantje v Športnem kompleksu Pionir preprosto pač zaželeli rekreacijskega drsanja z naslovne fotografije tega članka. Ampak za kaj takega jim res ne bi bilo potrebno prepotovati 1200 kilometrov, saj imamo Podmežaklo eno najlepših dvoran v tem delu Evrope, rekreacijsko drsanje pa bi mesečno stalo starše nekajkrat manj, kot jih stane rekreacijski hokej v dresu z železarjem na prsih. Razmišljanja o prvem mestu? Glave dol, fantje, pa trdo trenirat’!

Dejan VARL, trener kadetov:
“Ni bilo dobro. Nekateri z glavami niso bili pri stvari. Igrali smo prepočasi, vedno za kak korak zamujali in bili premalo odločni pred svojim golom. Tudi v duelih so bili domačini praviloma zmagovalci. Premalo smo pomagali drug drugemu. Pred Zvezdinim golom smo naredili premalo prometa. Imeli smo sicer precej priložnosti, ki pa so ostale neizkoriščene. V bodoče bomo morali pokazati precej boljše predstave!”