3:3 Witting (Feldner)
4:3 JEZOVŠEK (Tomaževič)  54′ PP1
4:4 Winkler (Klöckl) 60′ PP2
5:4 GLAVIČ (Jezovšek) 67′

Streli na gol: HD Jesenice    15 (3,6,4 – 2); Red Bull Salzburg   37 (12,10,11 – 4)
Kazni: HD Jesenice  10 (0,2,6 – 2); Red Bull Salzburg   10 (4,2,4 – 0)

Glavna sodnika: Milan Zrnič, Miha Bulovec
Linijska sodnika:
Anže Bergant, Nataša Pagon

HD Jesenice:
1 Legat (GK), 25 Kogovšek (GK), 2 Tomaževič, 5 Brun Rauh, 15 Avsenek, 6 Stojan, 9 Rajsar, 24 Šturm, 13 Crnović, 22 Svetina E., 19 Seršen, 17 Šabanović, 11 Brglez, 21 Korošec, 18 Pretnar, 7 Hadžić, 16 Jezovšek, 12 Glavič, 4 Ivančevič, 23 Sodja (C), 8 Urukalo, 3 Zor

RB Salzburg: 2 Schwaiger (GK), 30 Wieser (GK), 5 Sinzinger, 7 Klöckl, 8 Blüml, 9 Wörndl, 11 Schuster, 12 Auer, 13 Motil, 14 Sokolov, 15 Ettwein, 16 Galassiti, 17 Rattensberger, 18 Stapelfeldt, 19 Vojta, 20 Feldner, 23 Valtiner, 24 Nußbaumer, 26 Witting, 28 Egger, 29 Predan, 4 Winkler
Trener: Andreas Brucker

Tesno zmago so dosegli varovanci trenerja Gabra GLAVIČa na prvi polfinalni tekmi lige EBYSL v Salzburgu (2:1) in tudi na povratni tekmi Podmežaklo je bilo pričakovati ogorčen boj. Tako je tudi bilo! Tekma pred lepim številom gledalcev – v začetku smo jih ocenili na 350, a se je kasneje zbralo še precej več ljudi – je ponudila dramo, kakršnih je mladinski hokej doslej najbrž kaj malo, ob koncu pa prinesla tudi nagrado, kakršne pa sploh še ni bilo – nastop v finalu lige EBYSL.

DJF_4778

Prvo ime tekme – Žan JEZOVŠEK

V živčni prvi tretjini ves čas pod pritiskom gostov

Salzburžanom seveda na tekmi Podmežaklo ni preostalo nič drugega, kakor da domače odločno napadejo, dosežejo zmago in si tako podaljšajo svoje upe na pot v finale še za eno tekmo. Če je pred tekmo še obstajalo vprašanje, s kakšno ekipo se bodo gostje prikazali Podmežaklo, je bilo kaj hitro jasno, da razen enega igralca na Jesenicah gostuje popolnoma enaka ekipa, kakršno so rdeči premagali že na gostovanju. Zakaj torej naloge ne bi ponovili v domači dvorani? Železarji so bili vse od začetka tekme pod pritiskom in pretežni del igre se je odvijal na polovici domačih. Treba pa je povedati, da je domača vrsta delovala zelo zbrano in gostom kakih pretiranih priložnosti sploh ni dopustila. Ob izključitvi Wittinga (udarec s palico) v deseti minuti, so tudi Jeseničani lahko nekoliko nevarneje zapretili, a se tudi gostujoča obramba ni pustila premagati. V nadaljevanju je z izjemno obrambo domače pred zaostankom rešil Žiga KOGOVŠEK. Po posredovanju je obležal na ledeni ploskvi in privržencem domače ekipe je zastal dih, saj je ob “špagi”, ki jo je vratar uprizoril, obstajala možnost poškodbe. Kakšen handicap bi to bil za domačo ekipo – seveda ni potrebno posebej razlagati. Hobotnica s številko 25 na hrbtu pa se je po posredovanju zdravniške službe k sreči vrnila pred jeseniški gol. Tudi v nadaljevanju so bili napadalnejši gostje, pravega recepta za preboj dobro organizirane jeseniške obrambe pa niso našli. V začetku osemnajste minute je bil zaradi spotikanja izključen gostujoči hokejist Vojta, tako da so Jeseničani znova lahko težišče igre prenesli pred vrata Red Bullsov. Do izteka kazni je ostalo pri začetnem rezultatu, tudi zadnjih 58 sekund igre ob izenačenih močeh v prvi tretjini pa ni prineslo sprememb. Razmerje strelov v okvir vrat v tem delu – 3:12 v korist Salzburga.

Izvrsten - Žiga KOGOVŠEK

Izvrsten – Žiga KOGOVŠEK

Heavy metal hokej v drugem delu

Če že ekipe iz kraja, znanega po težki industriji, imenujemo z vzdevkom “železarji”, je že prav, če tudi igro, ki so jo pokazali v drugem delu imenujemo s pojmom iz sveta glasbe – heavy metal! Da bodo tokrat gostje postavljeni pred hude preizkušnje, sta hitro pokazala Glavič (podajalec) in Žan JEZOVŠEK (strelec), ki sta skombinirala bliskovito akcijo, po kateri je rdeča šestnajstica po levi strani sama pridrsala pred gostujočega vratarja Wieserja in ga s strelom po tleh prvič na tekmi – po 23 sekundah igre v drugi tretjini – premagala (1:0, 21. minuta). Goste iz slovite salzburške hokejske akademije je hitro vodstvo domačih očitno presenetilo, saj so rdeči v nadaljevanju postajali vse nevarnejši. Prihajajoče minute so prinesle hokej poln tempa, kakršnega najbrž v tej sezoni na Jesenicah nismo videli niti na tekmah v članski kategoriji. Naključni opazovalec bi se menda lahko vprašal, če gleda tekmo na kakem višjem nivoju, saj je bil hokej podoben tistemu, kakršnega  je pred nastopi v polfinalu slikovito napovedal trener Glavič: “To bo letelo!”. In res je letelo – napadi so se izmenjavali na obeh straneh, obrambi sta imeli polno dela, pa tudi napadalne akcije so pogosto izvabljale aplavz s tribun. Ob tem lahko omenimo tudi glasno skupino navijačev gostujoče ekipe; trobente in kravji zvonci so Podmežaklo odmevali skozi celotno srečanje. Novo solažo v heavy metal hokeju druge tretjine je sredi 30. minute uprizoril JEZOVŠEK, ki je domače po tistem, ko je pak ukradel gostujočim branilcem, povedel v vodstvo z 2:0. Dobri dve minuti kasneje si je s posredovanjem v srednji tretjini dve minuti kazni zaradi oviranja prislužil Hadžić. K sreči so si tudi gostje 21 sekund kasneje privoščili napako, zaradi katere je bil izključen Witting (spotikanje, 33. minuta). Igra štirih proti štirim ni prinesla spremembe rezultata. Od 35. minute dalje sta ekipi spet tekmovali v polnih postavah. V naslednji minuti bi skorajda prišlo do težje poškodbe branilca Crnovića, saj so ga gostje pri enem od nabijanj na ogrado dobesedno izbili skozi odprta vrata na gostujočo klop za rezervne igralce. K sreči se je v tem pogledu vse izteklo srečno za domačo ekipo. Ni pa se izteklo srečno dobre pol minute kasneje, ko so po spregledanem prepovedanem položaju gostje v nadaljevanju akcije znižali na 2:1 (Feldner, 36. minuta). Žuta minuta se je domačim nadaljevala le 50 sekund kasneje. Najprej se je zdelo, da je v eni od napadalnih akcij prišlo do poškodbe Glaviča, a je domači napadalec k sreči lahko nadaljeval s tekmo. Igra se je preselila v jeseniško obrambno tretjino, kjer so domači po zmedi v obrambi in strelu gostov od daleč prejeli še drugi zadetek (2:2, Ettwein, 37. minuta). Železarji so se v nadaljevanju zbrali in znali odgovoriti na najboljši možni način – z golom za novo vodstvo. Vztrajnost in borbenost Glaviča in Tomaževiča (podajalcev) sta namreč 26 sekund pred koncem druge tretjine omogočili JEZOVŠKU, da je preprosto v odprto gostujočo mrežo pospravil še svoj tretji pak na tekmi ter tako na veliko navdušenje več stoglave množice domače znova povedel v vodstvo (3:2). Nekaj sekund kasneje sta moštvi odšli na zasluženi drugi odmor. Gostje so v tem delu dobili strelski dvoboj s 6:10, a Jeseničanom to ob trdo priborjenem vodstvu seveda ni delalo kakih preglavic.

Vedno zbran - branilec Nejc STOJAN

Vedno zbran – branilec Nejc STOJAN

Silovit pritisk Salzburga

Red bullsi so v zadnjo tretjino krenili, kakor da zadnjič v karierah igrajo hokej. Agresivno so pokrivali Jeseničane, ki jim v napadalnih akcijah ni in ni steklo. So se pa domači zato toliko bolj fanatično branili, Med 43. in 45. minuto so rdeči še posebej trpeli, saj je bil zaradi nabijanja na ogrado izključen Brun Rauh. Vse se je srečno izteklo za domačo ekipo ob igri z igralcem manj. Gostujoči napadalec Witting je bil še tretjič na tekmi izključen v 47. minuti (tokrat zaradi spotikanja). Salzburžani so se dobro branili ob igri z igralcem manj, ob enem izmed izbijanj pa se je na drugi strani padec primeril domačemu vratarju, ki pa je še pred prihodom gostujočega napadalca potencialno kritično situacijo požrtvovalno razrešil in si prislužil aplavz s tribun. Red bullsi so dobre pol minute po tistem, ko so spet zaigrali v polni postavi, po dveh strelih od blizu premagali Kogovška in izenačili na 3:3, zadel pa je prav prej izključeni Witting (49. minuta). Obetalo se je razburljivih zadnjih enajst minut in tako se je v nadaljevanju tudi godilo. Gostom se je zalomilo v 54. minuti, ko je bil najprej zaradi spotikanja izključen Feldner. S strelom od daleč je izjemni večer ob številčni prednosti s svojim še četrtim golom nadgradil JEZOVŠEK (4:3, podaja Tomaževič). Slabih sedem minut pred iztekom rednega dela tekme so tako domači znova vodili, a biki še niso popustili. Železarjem so – navkljub izvrstni fizični pripravljenosti – v nadaljevanju začele pohajati moči, kar samo priča o tem, za kako hud tempo je šlo skozi celotno srečanje. V 58. minuti si je zaradi spotikanja dve minuti kazni prislužil napadalec Seršen. Da bi bile težave domačih še večje, je poskrbelo nesrečno izbijanje branilca Korošca iz domače obrambne tretjine; pak je namreč zapustil proporce igrišča in domači so si prislužili novo izključitev le 47 sekund pred iztekom rednega dela tekme. Štiriindvajset sekund obleganja Salzburžanov je domačim uspevalo braniti svoj gol, potem pa so gostje z golom Winklerja izenačili na 4:4. Zadnjih 23 sekund rednega dela so Jeseničani znova na vse kriplje branili svoja vrata, saj je kazen seveda služil še Korošec. Do piska sirene in dobrodošlega odmora ni več prišlo do spremembe rezultata. Tudi zadnjo tretjino so v strelskem smislu dobili gostje (4:11).

DJF_4849

Neutrudni motor ekipe – Blaž TOMAŽEVIČ

Domači bolj zbrani

Ni kazalo, kot da bi se kateri izmed ekip v podaljšku zatresle noge. Železarjem je ostalo še neskončno dolgih minuto in trinajst sekund branjenja z igralcem manj, s katerim pa je fanatično borbena domača vrsta uspešno opravila. V nove težave so se domači spravili ob izključitvi Hadžića v 64. minuti (oviranje) in prekleto veliko zbranosti je bilo potrebne, da Jeseničani gostom niso dopustili zmagovitega gola. Obleganje gostov je bilo namreč silovito, a skozi gozd nog, palic in teles domače ekipe jim paka ni uspelo spraviti mimo izvrstnega Kogovška. Kakor duh sam se je znašel na gostujoči modri črti Jezovšek, ki ga je – ob že polni postavi – z globinsko podajo našel Glavič. Jeseniška šestnajstica je poskušala ukaniti vratarja Red bullsov z nizkim strelom, a pri tem ni bila uspešna. Tudi nov strel po odbitem paku je za las zgrešil gostujoča vrata. Domači so začutili svojo priložnost in po bliskoviti akciji v nadaljevanju vseeno zatresli gostujočo mrežo; nesebično podajo Jezovška je v zmagoviti zadetek s strelom z desne strani spremenil Gašper GLAVIČ (5:4, 67. minuta).

Zmagoviti zadetek Gašperja GLAVIČa

Gostje so po končani tekmi športno stisnili roke borbenim Jeseničanom. Tudi njim je seveda potrebno priznati vrhunskost in odlično predstavo, a za fanatično četo v rdečih dresih je bilo tokrat to pač premalo.  Sledi finalni obračun proti še eni akademiji – tisti ekipe Vienna Capitals, ki je v drugem polfinalnem paru izločila še tretjo podobno organizacijo – MAC iz Budimpešte. Kako so se v tej ugledni druščini do finala lige EBYSL prebili železarji, morda komu deluje kot znanstvena fantastika, a si je ob poznavanju metod dela v ekipi, litrov pretočenega znoja in tisočev kilometrov, ki jih je ekipa v minuli sezoni opravila, potrebno priznati – Jeseničani so zasluženo v finalu!!! Kdo si je torej priboril to finale? V prvi vrsti ekipa. Potem pa jeza, ki jo fantje občutijo, ko jim ne gre po željah in glava(e) na pravem mestu …

DJF_5043

Veselje po golu v podaljšku

Kako naprej? Saj veste, kaj je cilj vsake ekipe, ki se prebije v finale kakega tekmovanja. Lepo je bilo videti tudi polno severno tribuno lepotice Podmežaklo, ki premore natančno 951 sedežev. Pošteno je povedati, da je bila tribuna polna vsaj do dveh tretjin, ekipa naših fantov pa bi si v finalnih tekmah (na tri zmage) prav gotovo zaslužila še številčnejši obisk in še mogočnejšo podporo s tribun. Konec koncev bodo fantje, ki so nam v zadnjih sezonah prinesli toliko veselja, v prihodnjih petnajstih letih krojili podobo jeseniškega, s tem pa tudi slovenskega hokeja! Tisoč ljudi na mladinski tekmi? Zakaj pa ne!?!

Pokal

Gaber GLAVIČ je svojo ekipo pripravil vrhunsko

Gaber GLAVIČ, trener ekipe:
“Res je, gostje so nas pošteno stisnili in potrebno jim je priznati kvaliteto. Ampak v življenju sem že videl nešteto podobnih tekem, nekatere tudi odigral. Potrebno je vzeti tisto, kar ti nasprotnik ponudi in to smo mi počeli odlično! Za dosežek bi pohvalil vse fante ter nasploh vse, ki z ekipo sodelujejo. Pa seveda starše, brez njih ne bi bilo nič! Lepo je bilo tudi videti, da nas podpira publika, prvič sem na tem nivoju začutil neko posebno vzdušje. Bilo je enkratno. Upam, da si bo finalne tekme ogledalo še več gledalcev. Fantje si to zaslužijo! Pred sezono sem povedal, da lige in moči ostalih ekip v njej ne poznam. Želel sem si edino nastopa v končnici. Potem pa smo zmagali v svoji skupini in … zdaj smo tu, kjer smo. Finale? Ne vem kako se bo razpletlo, a obljubim, da bomo dali vse od sebe!”